Yüksek faiz için "kör" dövüşü!

Piyasadaki spekülatörlerin gözü o kadar dönmüş ki artık kuralları dahi tanımıyorlar. Bir tarafta pandemi sürecinde normale dönme mücadelesi veren ekonomi var… Diğer tarafta ekonominin normalleşmesine karşı duran, bulanık suda balık avlamak isteyen piyasa avcıları…

“Spekülasyon yapıyoruz… Bu yasal… Bize kimse mâni olamaz!” diyerek cüzdanlarını, şayet varsa vicdanlarının önünde tutanlar var…

Çabaları Türkiye’yi yeniden “yüksek faizler” üzerine oturtmak... Karınlarındaki ise ülkeyi ekonomik tahakküm altına alıp sahaya sürdükleri uç karakollarıyla politik hükümranlık kurmak.

Malûmunuz 3 Ağustos haftasında yabancı banka ve spekülatör yatırımcılardan oluşan bir gürûh, aldıkları yükümlülükler içinde boğulunca Londra swap piyasasında ciddi dayak yemişlerdi. Türk Lirası bulmak için yüzde 1050 faiz ödeyip iflastan ve işlem dışı kalmaktan zor kurtulan mezkûr gürûh, aynı anda Borsa İstanbul, tahvil ve derinliği olmayan döviz piyasalarını talan etmişti.

TCMB ve BDDK’dan beklemedikleri bir dirençle karşılaşan malûm gürûh işi daha da azıtarak Merkez Bankası’nı faiz artırmaya zorlayan büyük montanlı işlere girişmişti.

Halen de aynı düşüncedeler!

***

Maamafih netice spekülatörlerin istediği gibi olmadı. TCMB ve BDDK mengeneyi öyle bir sıktı ki, Londra dayağı bile hafif kaldı.

Tabii adamların hâlâ kuyrukları dik! Yüzlerinde yedikleri şamarın izleri kaybolmadan tekrar saldırılara başladılar.

Dedim ya, dertleri faiz… Tahvil piyasasında dalga oluşturamayınca döviz üzerinden yürüyorlar. Bunlarınki “kur dövüşünden”nden öte “kör dövüşü”…

Yolları belli… Önce dolar/TL kurunu kısa vadede azami yükseltecekler… Sonra kur baskılı maliyetlerle manşet enflasyonu yüzde 20-25 arasına oturtacaklar.

Zihinlerinin arkasındaki plan şu:

“Yüzde 20-25 enflasyonda politika faizi herhalde yüzde 8,25 olmayacak! TCMB bir yıl içinde faizleri yüzde 24’ten yüzde 8,25’e düşürdü, ekmeğimize kan doğradı. Bu gidişata müsaade edemeyiz. Kur oyunlarıyla TCMB’yi zorlayalım, enflasyon ve faizleri tekrar yüzde 20’lerin üzerine atalım… Nasıl olsa sığ döviz piyasası buna müsait! Dolarizasyon da almış başını gidiyor… Hükümetin kur, enflasyon ve faiz hedefini bozarsak siyaseti de bozarız… İstikrarsızlık başlar… Faizler daha da yükselir… İşte o zaman gel keyfim gel!..”

***

Bir de bilmeden piyasa oyunlarına âlet olanlara ne diyeceğiz!

“Efendim, kur artıyor… Fiyatlar da yükselecek… Şimdiden ihtiyaç olsun, olmasın ne alabiliyorsak alalım” diyerek talep enflasyonu değirmenine su taşıyanlar, tam bir şaşkınlık âbidesi!

Kur ile maliyet enflasyonu oluşturanların maksadını biliyoruz…. Ama piyasayı korkutarak talep enflasyonuna çanak tutanlar ne yapmak istiyorlar, işte orasını çözemiyoruz!

Yüksek enflasyon ve yüksek faizler için “kur”a oynayanların, “düşük faiz, rekabetçi kur” modelini terk ettirmek için gece gündüz çalıştıkları meydanda. Piyasalardaki hareketler bunu inkâr etmiyor.

Ancak kamuoyuna da bu mücadelede görevler düşüyor…

Bizim de hiç değilse karınca kararınca kur konusunda daha dikkatli olmamız gerekmez mi? Enflasyon ve faiz gibi devasa bir sorunu sadece birkaç kurumun üzerine yıkıp keyif çatarsak işte o zaman dövüşü de savaşı da kaybetmiş oluruz!

***

Farklı periyotlarla Türkiye’nin gündemine erken seçimi taşıyanların, çeşitli vesilelerle istikrarsızlık amaçlı kamuoyu oluşturmaya çalışanların hatta devletin kurumlarını ve politikalarını zayıflatma adına hiçbir hareketten kaçınmayanların hakikatte ne yapmak istedikleri artık cümle âlemin malûmu.

Belli ki Türkiye’nin yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon sürecine girmesinden, faizlerin düşmesinden rahatsızlar! Reel sektöre giden parayı, teşvikleri, destekleri kesmek ve o milyarları kendi hanelerine çekmek için başlattıkları kör dövüşü sürdürme gayretindeler.

Fakat bilmeleri gerekenler var…

“Devlet cari açığını çeviremez, borcunuzu ödeyemez” diye de hiç mi hiç umutlanmasınlar…

Londra’da dayak yiyenler ve dayak yiyenleri destekleyenler hiç unutmasın ki, devlet “düşük faiz rekabetçi kur” sisteminden vazgeçmez.

Ey malûm gürûh!..

TCMB 10 baz puan faiz artırsa bayram edersiniz ama küresel salgın sebebiyle tüm merkez bankalarının negatif faiz uyguladığı bir konjonktürde TCMB faiz artırmaz.

Devlet, üç-beş spekülatöre milletin parasını yedirmez!

Şimdilik bu sıkılaştırmalarla idare edin… Şayet can sıkmaya devam ederseniz, mengenenin büyüğü geride… Bilinmedik araçlar gelir de aklınız başınızdan gider!

analizgazetesi.com.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.