Hakkı Çiftçi

Hakkı Çiftçi

Büyük Türk Hanı ve Hakan’ı Emir Timur’un huzurundayız..

Büyük Türk Hanı ve Hakan’ı Emir Timur’un huzurundayız..

Büyük Türk Hanı ve Hakan’ı Emir Timur’un huzurundayız..

Anayurttan Atayurda -2

Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakkı Çiftçi: "Ebu Mansur Maturidi hazretlerinden sonra Emir Timur’u ziyaret ettik" dedi.

hakki-ciftci-2.jpg

İmam Maturudi hazretlerinden sonra Emir Timur’u ziyaret ettik

Varlığımızın mana alemindeki akılcı akıncı itikadımızın temeli İmam Maturudi hazretlerinden sonra Emir Timur’u ziyaret ettik o öyle bir han ve Hakan ki, Ne hanedandan ne de baba oğuldan gücü sadece Haktan alan KENDİMOĞLU bir Han ve Hakan Türk Komutan Emir Timur Muteber (saygın),Mutena (seçkin Mutedil (ılımlı),Mu'tezim (azimli) Muafi (bağışlayıcı), Muvakkit (zamana duyarlı),Muvaffak (başarılı),Muzaffer (galip) Müdebbir (tedbirli), Müeyyit (disiplinli), Mütefekkir (düşünür),Müferrih (güleryüzlü), Muhibb (sevgi dolu),Mükrim (cömert, ikram eden), Mültefit (İltfat eden),Mümeyyiz (ayırd eden Münevver (aydın),Mübeşşir (müjdeleyici),Mübeccel (yüceltilmiş),Muvahhit (Allaha inanan),Mücerrib (tecrübeli),Müfarik (farkeden),

hakki-ciftci-1.jpg

Müheyya (hazır olan), Müceddit (yenileyici) büyük Türk Hanı ve Hakan’ı Emir Timur’un huzurundayız meşhur sözleri;

Alemleri yaradan Tanrı yalnızdır; O’nun şeriki (ortağı) yoktur. Böyle olunca, Tanrı’nın mülkü olan yeryüzüne sahip olan kişinin de şerikinin (ortağının) olmaması gerekir.

Güç birliktedir!

Şu Allah'ın işine bak! Koca dünya senin gibi bir körle benim gibi bir topala kaldı, ona gülüyorum!

(Ankara Savaşı sonrası esir ettiği Yıldırım Bayezid'in huzuruna çıkartılması sırasında gülmeye başlamasına Bayezid'in tepki göstermesine cevabı. Gerçekten de Timur'un sol ayağı oldukça topal iken, Yıldırım Bayezid'in de sağ gözü oldukça az görmekteydi.)

emir-timur.jpg

Bahadırlık ancak tehlikeli bir anda sabredebilmektir.

Kuvvetli bir hükümdarın adil bir veziri, efendisinin bütün adaletsizliklerini tamir edebilir. Fakat bizzat vezir de zalim olursa devlet binası yerle bir olur.

Nüfuzu dayaktan daha zayıf olan bir "vali" oturduğu makama layık değildir.

Hak uğruna sarf olunan para hiçbir vakit israf sayılmaz.

Komuta edemediğim 10.000 adamım olacağına, komutam altında olan 10 adamım olmasını tercih ederim.

Özgürlük denizi göremeyen kılıcın ucundaki ölü böcek gibidir.

Oğul, torun, dost, müttefik, benimle bağlılığı olan herkes iyiliğimden nasiplendi. İkbal ve saadetimin parlaklığı ve yüksekliği hiç kimseyi unutmaya sebep olmadı. Tarafımdan her zaman, herkes lâyık olduğu mükâfat ve hürmete kavuştu. İkbal yıldızımın sönüklüğü zamanlarında edindiğim tecrübeler, dostlara karşı nasıl, düşmanlara karşı nasıl davranmak gerektiğini bana öğretmişti

Ey Firdevsi! Sen Şehname'nde milletinin, Türkler üzerine kazandığı galebelerle övündün. Kalk gör, bugün İran topraklarıyla beraber, mezarın Türk kahramanlarının ayağı altındadır.

Tecrübelerim bana gösterdi ki, hukuka bağlı olmayan bir hükümet uzun müddet ayakta kalamaz. Böyle hükümetler çıplak olup, kendini gören herkese karşı gözlerini yere diken ve kimsenin yanında hürmet ve itibarı olmayan birine benzerler. Hatta böyle bir hükümet, tavanı, kapısı, avlu duvarları olmayan ve her önüne gelenin içeriye daldığı bir eve de benzetilebilir.

Tecrübe gösterdi ki hakiki dost şudur: Asla gücenmez, dostunun düşmanları onun da düşmanlarıdır ve gerektiğinde hayatını feda eder.

Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur.

Türklüğü yüceltmek için Türk'e kılıç kaldıran eli kır!

Ruhun şad olsun şanlı Akıncı…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Hakkı Çiftçi Arşivi