İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Ercüment Özkan İle Sohbet

Ercüment Özkan İle Sohbet

ercument-ozkan.jpg

Bir Hatıra
Ercüment Özkan İle Sohbet

Rahmetli Ercüment Özkan ile yazları, dindarların yazlık köyü olan Yalova Esenköy'de buluşurduk. Caminin Çay ocağını, benim de içinde olduğum Esenköy'ün dindar karakterini oluşturan bir grup dost oluşturmuştuk. Burada her masa, dini ve milli konuların konuşulduğu bir platform gibi idi.

Ercüment Özkan'a izafe edilen, toplumda anlamı üzerinde düşünülmeden tekrar edilip duran bir slogan üzerine görüşümü ortaya koymak istiyorum. Önce bu toptancı ifadenin yanlış ve her devri töhmet altında tutmanın tehlikeli olduğunu yorum olarak belirteyim.

Önüme resmi bir sloganla fotoğrafı çıkınca ben de bir şeyler yazayım, istedim. Rahmetle anılmasına vesile olur, inşallah.

Şimdiki nesilden tanıyanlar var mı bilmiyorum. Az da olsa murakıpları olabilir. Çıkardığı İktibas Dergisini takip ettiğim de olurdu. Ercüment Özkan akait konularına hassasiyet gösterirdi. İktibas dergisi tam iktibas dergisi idi. Türkiye'de nerede ne çıkmış ise toplar, onlardan alıntılarla dergiyi çıkarırdı.
Akait yönünden salim idi ama toptancı idi.

Ercüment Özkan tartışmayı severdi. Masasında kim varsa karşı çıkan biri olurdu. Zaten kendisi hazır. Biri onun sözünü tekrar etse bile karşı çıkardı. Daha ilk konuşmada onun hangi gruptan olduğunu anlar, onun büyük bildiği kişiye ters görüşler söylerdi. Tartışma başlardı. Ben de bir kaç defa tartışmıştım. Onun karakterini öğrendikten sonra masada ise yanına varır otururdum. O sonradan gelmişse masama otururdu. Hiç tartışma yapmazdım, çünkü görüşlerini tanıyordum.

Kardeşi Adem Özkan biraz müftülük yapmış, benim tanıdığımda ticaret yapıyordu. Eski bir müftü olduğunu hiç söylemezdi. Çünkü kendisini yetersiz görürdü. Öğrenen biri olursa "ben ilim müftüsü değilim, ben tayin müftüsü idim. Vazgeçtim," derdi. İlmî derinliği olmasa bile çok kitap okurdu. Bence çok müftüden bilgili idi. Çok iyi dost idik. Rahmetli ile çok sohbet etmiştim. O da abisi Ercüment Özkan gibi yaşı altmışa ermeden vefat etti.

Ercüment Özkan resminin altındaki bu yazı ondan iktibas mı, bilmiyorum. Sağ olsaydı benimle tartışmaya başlamıştı bile. Ben gene de bu sloganı yanlış bulduğumu ifade edeyim.

Emeviler Devri birçok çalkalantı'nın başladığı devirdir. Bu devirde Dinî özden sapma hareketler olduğu gibi, büyük müçtehitlerinde varlık gösterme devridir. Emeviler devrinde ve Abbasilerin ilk devirlerinde büyük fikri hareketler olmuştur. Bin senelik uzun bir devri bir anlamsız slogana kurban vermeyelim.
İrfan Küçükköy Hoca

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi