İki cephede çetin savaş!

Akdeniz ve Libya'da nasıl çetin bir mücadele varsa, aynı yakıcı ateş piyasalarda sürüyor.

Bir tarafta Türkiye, Libya, İtalya, Katar, İspanya, Azerbaycan… Diğer tarafta Rusya, Yunanistan, Fransa, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve saz arkadaşları.

Şimdilik jeopolitik gibi görünen mücadelenin ana kaynağı aslında ekonomik. Akdeniz’de, Libya’da ve piyasalarda Türkiye’yi darboğaza itmeye çalışan strateji  Londra merkezli.

Önce Akdeniz ve Afrika çöllerinde derecesi giderek artan hararetten başlayalım…

Hakikatte savaş Libya petrolleri üzerine… Ayrıca Türkiye’nin Akdeniz’de enerji kaynakları aramada Libya ile işbirliğine gitmesi de aynı koalisyonun hiç işine gelmiyor, hoşuna gitmiyor!

Asıl mesele ise, OPEC ve diğer koalisyon Libya’nın enerji piyasasında yer almasını istememesi. Malûm koalisyon, Türkiye ve Libya’ya karşı sahibi belli olmayan silahları, lejyoner olarak da Çadlı Nijerli milisler ile Rus Wagner’i kullanmaya çalışıyor.

***

Libya petrollerinden başlayalım…

Malûmunuz Libya bir OPEC üyesi. Ülke oldukça zengin petrol ve gaz rezervlerine sahip… Afrika’da keşfedilmiş en fazla gaz rezervine sahip olan Libya, dünya petrol rezervlerinin yüzde 4’ünü elinde bulunduruyor. Ancak şu anda “petrol hilali” denilen sahaları 2016 yılından bu yana istila altında. Halen günlük 1 milyon varilin üzerinde bir petrol üretimi var, ancak nereye gittiği ve nasıl kullanıldığına dair kayıt yok.

Rusya, Fransa, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi taraf ülkeler tarafından desteklenen isyancı general Halife Hafter, Libya’daki petrol oyununun en büyük piyonu. Söz konusu oyunun arkasında başka güçler var mı diye meral edilirse, Birleşik Arap Emirlikleri’nin tâbi olduğu ülke veya ülkeler takip edilsin yeter!

***

Dedim ya, özellikle pandeminin etkisiyle düşen petrol fiyatlarını yukarıda tutmak isteyen OPEC ve diğer koalisyon, Libya petrollerini sistemin dışında tutma gayretinde.

OPEC’in petrol üretimindeki kısıtlamaları, ABD’nin petrol sondaj kuyularını kapatmasına rağmen petrolün 20 doların altına düşmesini önleyemeyen mezkur koalisyon elbette Libya petrollerinin devreye girmesini istemez.

Fiyatı Londra’da belirlenen petrolün, üretim kısıntısına ve petrol stoklarının düşmemesiyle güç bela 20 dolarlarda tutunduğu sıralarda tabii ki “OPEC artı grub”un Libya’yı arasına almayacak ve fiyatları belli seviyede tutmaya çalışacak.

Birçok OPEC ülkesinin petrolün 60 dolarlık fiyatı gördüğünde ciddi zarara uğradığını, fiyatların 50 - 20 dolar arasına indiğinde ise iflasla karşılaşacağı iyi biliniyor. Bu durum da şüphesiz birçok müstevlinin ekmeğine kan doğruyor.

Nitekim şu anda 45 dolar seviyesinde güç bela duran petrol fiyatları, OPEC üyelerini ve sistemi yakın gelecekte nereye sürükleyeceği ise henüz meçhul.

Dolayısıyla adamlar kendilerini ve efendilerini kurtarmak için canhıraş oraya buraya saldırıyor.

***

Günün diğer ikinci meselesi; müstevlilerin Türkiye’ye dönük piyasa oyunları. Serbest piyasa diyerek milletin gözünün içine baka baka, Türk varlıklarına adeta terör saldırısı yapanlar, Akdeniz’in Barbaros’una para yoluyla ders vermeye kalkıyorlar.

Geçen yazımızda Londra kaynaklı swap oyunlarının daha önceki saldırılar gibi tutmayacağını ve bir müddet sonra zararına işlemler yapmak zorunda kalacaklarını ifade etmiştim…

Türk varlıklarına “swap + dolar operasyonu” çekmeye kalkanların çoğu birkaç gündür Borsa İstanbul ve döviz piyasalarımızdaki ani hareketlerine rağmen Türk Lirası yükümlülüklerini takasta yerine getiremediğinden dip yaptılar. Hatta bir kısım yabancı banka iflasın kenarından döndü. Söz konusu banka ve para baronları geçen Salı Londra’da ot yoldular ama kötü sonlarını önleyemediler… Haber Bloomberg News’ün…

Adamlarda zerre kadar akıl yok! 2019 Mart’ında, Nisan’ında Türkiye’den ağır tokat yemişsin… Şimdi kalkıp yine aynı oyunu oynuyorsun… Yedirmezler! Yüzde 1050’den TL bulmaya çalışırsın ama o dahi kifayet etmez… Sonra Borsa İstanbul’a, döviz piyasasına saldırırsın ama nafile olduğunu görürsün!

O da seni kurtarmaz! Nitekim kurtaramadı!

Uğradığın zarara bak da aklını başına al!

Bir daha Türk piyasalarına saldırmaya kalkma! Yoksa Akdeniz’dekinden beter olursun!

analizgazetesi.com.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar