İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

İslam, Çağın Dinidir (1)

Din olarak İslam, yalnızca İslam, modern insanın maddi ve manevi, ferdi ve toplumsal, bütün problemlerini çözümleyecek özelliklere sahiptir, bu yüksek meziyetleri kendisinde toplayan prensipler manzumesidir. Mutlak gerçeği ortaya çıkarmaya çalışan modern insanın ihtiyaçları din olarak sadece İslam’da makes bulmaktadır. Modern insanın dini İslam’dır. Bir adım daha atarak şunu belirtelim. İster, İslam’ı kaynaklarından öğrensin, ister hiç muhatap olmasın. Bu mutlak gerçektir.

İslam, modern insanın düşüncesine asla zıt fikirler ihtiva etmez. Hiçbir görüşü, modern teknolojinin verileri ile çatışmaz . Modern insanın bu dinde keşke şu olmasaydı diyeceği tek bir umde yoktur. Modern insanın düşünce sistemi, İslamî umdelerle asla çatışmaz. Hatta, aksine ayniyet ifade eder. Modern insanın kabul edeceği tek din İslam’dır.

Yetmiş yaşından sonra İslam’ı seçen, hem de bütün dinleri, felsefî sistemleri inceledikten ve hatta öncüleri olarak temsil ettikten sonra İslam’da karar kılan, Çağdaş düşünür Roger Garaudi’ye benim de dinlediğim bir konferansta “Niçin Müslüman olduğu” soruldu, şöyle cevap verdi. “Ben İslam’ı seçmekle çağı seçmiş oldum. İslam çağın dinidir” Daha önce kitaplarında bunları okumuştum. Bir de ağzından dinledim

Bu konferansta Büyük Devletlerin dünyaya yaymaya çalıştığı Batıcılığı da tenkit etti. Şöyle not düştü. “Bazı kişiler, Batılı entelektüeller, Batıcılık ile Modernizmi karıştırmaktadırlar. Batının düşünce sisteminde, sosyal yapısında, ekonomik yapısında önemli yanlışlar var. Modern insan, bunca eksikliği üzerinde taşıyan “Batıcılık” fikriyatını savunamaz ama modern olmaktan da vaz geçemez” demişti.

Avrupa medeniyetinin temellerini inceleyen sosyologlar

1- Yunan kültürü

2- Roma Hukuku

3- Hristiyan Ahlakı

4- Modern teknoloji’nin oluşturduğunu söylerler.

Bunların her birinin yüksek birer disiplin olduğunda şüphe yoktur. Her biri tek tek ele alındığında, modern teknolojik yorumlar dışında, her birinin, önemli eksiklikler taşıdıklarına şüphe yoktur. Yunan kültürü materyalist temellere, Roma Hukuku kastçı özelliklere, Hristiyan ahlakı kaderci, teslimiyetçi prensiplere sahiptir. Bu disiplinlerde modern insanın, temel öğretiler dahil kabul etmeyeceği, edemeyeceği çok umde vardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.