İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

İslam Dünyasının En Önemli Problemi Gündemde - 1

İslam Dünyasının En Önemli Problemi Gündemde - 1

İslam Dünyasının En Önemli Problemi Gündemde - 1

İslam Âlemini Kalkındırma Zirvesi -1-
Malezya'nın başşehri Kuala Lumpur’da, bu ülkenin başbakanı Mahathir Muhammed önderliğinde 18 Aralık 2019 günü başlayan 21 Aralık tarihlerine kadar sürecek olan “İslam Dünyasında Milli Egemenliğe Erişimde Kalkınmanın Rolü” konulu zirve başarıyla devam ediyor. "İlk hedef: doğal kaynaklara bağlı ekonomik model olmaktan daha çok, üretime dayalı ekonomik modele geçmek" tarzında ifade bulan Zirve'nin bugün İkinci günü. Bu gün liderler konuşuyor. Sabah ezanından hemen önce Cumhurbaşkanı sayın Tayyip Erdoğan'ı dinledim. Onu da ileride değerlendireceğim. Heyetler arası görüşmelerde çeşitli alanlarda pek çok konunun gündeme gelmesi bekleniyor.

Mahathir zirvenin açış konuşmasında “Müslüman dünyasının sorunlarına işaret etmek ve çözüm sunmak üzere küçük bir başlangıç” ifadesini, kullandı. Bu zirvenin çözüm odaklı bir zirve olmasını diledi. Dünya Müslümanlarının kalkınmasını sağlamak için bu toplantıyı organize ettiklerini belirterek, "Umarız bu zirvenin sonunda daha büyük şeyler yapılmasını hızlandıracak inisiyatifler ortaya çıkacaktır." dedi.

Çok sayıda Müslüman düşünür, yazar, akademisyen, lider ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi Kuala Lumpur Zirvesi'nde ana konuları üzerinde fikir alışverişinde bulunacaklar.
Bu konuda Osmanlı'nın devamı olarak Türkiye'ye, teknolojide merhale almış olan İran'a, Pakistan'a, Malezya'ya ve diğer D8 ülkelerine çok önemli görevler düşüyor, deniliyor. Maalesef Malezya liderinin doyurucu konuşması hariç adı geçen ülkelerin devlet başkanlarını ve başbakanlarının bu konulara odaklanmamış olduklarını gördüm. Doğrusu çok üzüldüm.

Bu çerçevede zirve,

1-İslam medeniyetinin yeniden dirilmesi, gelişmiş devletlere düşen görevler
2-Müslüman Âleminin sorunlarına çözüm üretilmesi, Terör ve İslamafobi dahil.
3-Müslüman toplumların kalkınmasına katkı sağlanması, Sanayi konusunda rehberlik yapılması
4-İslam dünyasının liderleri, entellektüelleri ile düşünürleri arasında iletişim ağı kurulması,

Zirvenin ana konuları ve komisyonları,

1- "Barış, Güvenlik ve Savunma",2- "Adalet ve Özgürlük", 3-"Kalkınma ve Egemenlik", 4- "Ticaret ve Yatırım", 5-"Teknoloji ve İnternet Yönetimi", 6-"Kültür ve Kimlik" 7- "Doğruluk ve İyi Yönetim"

NOT: BUNDAN SONRAKİ YAZIM İLİM ADAMI VE DÜŞÜNÜR KİMLİĞİ İLE MALEZYA BAŞBAKANININ ENFES KONUŞMASINDAN ÖZET SUNACAĞIM:
Malezya'nın başşehri Kuala Lumpur

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi