Mustafa Yürekli

Mustafa Yürekli

Peygambere en çok benzediğimiz an..

Mustafa Yürekli, Müslümanların Hz.Peygamber'e (s.a.v.) en çok benzedikleri anı, namaz eylemindeki hallerini anlatıyor: 'Namaz, Mekkeli olmaktır, hem Miraç'tır, hem de hicrettir.' diyor..

Sabah namazlarında ruh ateşe tutuluyor ve suyu veriliyor: Sağgörü sahibi olduğumuzdan emin oluyoruz. Sağduyumuz daha güçlü bir güven duygusu veriyor.

Namaz, düşüncenin güçlenmesini, güzel duyguların kökleşip gelişmesini ve inancın fethe dönüşmesini sağlıyor.

Ruh, temizlendikçe hafifliyor ve yüceliş adımlarını atabilmenin sevincini yaşıyoruz..

Namaz, iradeyi çelikleştiriyor. Sorumluluk duygusu, namazda gelişip süreklilik ve duyarlılık kazanıyor.

Namaz, Allah'a en kısa yol, peygamber yoludur.

Namaz, bir yolculuk. İnsan için hayat bir yolculuk değil mi zaten? Yolculuk demek, öncelikle varılacak yerin belli olması, hedefin netleşmesi demek. Araçların seçilmesi demek. Yoldaş demek. Namazda karşılaşıyoruz, en güzel insanlara. Güzergahta karşılaşılacak engeller, güçlükler olduğu kadar, menzillere ulaşmaktır yolculuk  aynı zamanda da.

Kim istemez Hz.Peygamber'e (s.a.v.) benzemeyi? Namazda insan O'na o kadar benziyor olmalı ki her güne beş namaz konulmuş ve Allah'ın rızasına ulaştıracak yol olarak sürekli açık tutulmuş..

Namaz, hem bulunduğumuz yerden Mekke'ye ziyarete gitmek, hem Mekkeli olmak, hem de Miraç'tır; hayatın ve kainatın, Menbaı'na akıştır. Fanilikten ebediliğe, varlıktan ölüme, ölümden de ebedi dirilişe bir akıştır. Bir yükseliş ve kemale eriştir namaz.

Bir Allah'a kaçıştır namaz. Firar, vazgeçiştir; namaz, Allah'ın dışındaki her şeyden vezgeçiş, dünyadan Allah'a firardır.

Namaz, pervanede yerini almaktır, Hz.İbrahim gibi ateşi yenmektir.

Sabrın, çilenin, fedakârlığın, kardeşliğin ve hizmetin adıdır namaz aynı zamanda.

Namaz, günde beş kez içine düştüğümüz gafletten ve Batıl'dan Hakk'a yürüyüştür. Namazdan namaza sıçrayarak yapar tarih yolculuğunu İslam milleti.

Namaz, hicrettir sonuçta; yeryüzü mescidinde safını bulmak, Muhacir ve Ensar olarak bütünleşip devlet olmaktır; namaz, ilimdir, irfandır, infaktır, hizmettir ve cihattır.. Keşke namazdan namaza savrularak şehit olabilsek.

Namaz, İslam kardeşliğini doya doya yaşamaktır, kafirler karşısında saf tutmaktır ve Allah'tan yardım istemektir.

Namaz, şahsi irademizi, ailemizin iradesini, işyerimizin iradesini, cemaatin iradesini, milli iradeyi Allah'a sunmaktır; namaz şehirlerimizin birleşip bütünleşmesidir; kainatın ve yeryüzünün niyazı olmaktır, teslimiyettir, kurtuluştur..

Devlet, Kur'an toplumunun namazıdır.

Namazda, İslam ülkesi bir uçtan bir uca beş kez dalgalanır, İslam milleti tek beden olur. Namaz, birliğe erdiğimiz yüce huzurudur Allah'ın..

Namaz, Allah ve Rasulü'ne (s.a.v.) itaattir; akıl birliğidir, gönül birliğidir, saatleri ayarlamadır, cemaatten ümmete sıçrama, devlet inşaa etmektir.

Namaz, İslam medeniyetinin inşasında çalışmaktır, medeniyet mimarı olmak, medeniyet mühendisi, ustası, kalfası ve işçisi olmaktır..

Namaz, dirilmektir. Diriliş eri olmaktır.

Mustafa Yürekli

Haber 7

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.