İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Prof. Dr. Halil İnalcık İle Hatıra

Prof. Dr. Halil İnalcık İle Hatıra

Bir Hatıra

Prof. Dr. Halil İnalcık İle İlgili

Büyük Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık Hoca, ABD Şikago Üniversitesinde görev yaparken yaz tatillerini Türkiye'de geçirirdi. 1980-86 yıllarında görev yaptığım Şer'iyye Sicilleri Arşivi uzmanlığına zaman zaman uğrardı. Kadı Defterlerini incelerdi.

Gelince hem ilgilenir, hem de sohbet ederdim. Bir seferinde "Hocam, Türkiye'ye dönmek istemiyor musunuz" diye sordum. Şöyle cevap verdi. "Dönemem. Çünkü benim görev yaptığım Üniversite'nin Kütüphanesi'nde dört milyon kitap var. Masamın üstüne şu kitabın şu sayfalarını istiyorum, diye not yazıyorum. Dünya'nın neresinde olursa olsun bir hafta içinde fotokopileri masamda.

Mesela bu arşivin mikrofilmleri bizim kütüphanede mevcut" demişti. 1951'de Amerikadan bir teknik ve bilim ekibinin gelip mikrofilmlerini aldıklarını biliyordum.

Bir gün Arşivde sohbet ederken bana "Size göre ben kaç yaşındayım" diye sordu. "Hocam" dedim" "elli beş cıvarı" Ayağa kalktı, omuzlarını dikerek gösterişli bir yürüyüş yaptı. "Altmış dokuz yaşındayım" diye cevap verdi. Sonra "Kırımda uzun ömürlü insanlar pek çoktur. Ben de Kırımlıyım. Bizim sülalede yüz yaşını geçmiş akrabalarımız var,,,,,,, dedi ve esprili bir tarzda doksan yaşımda Son kitabımı yazacağım dedi ve hakikaten öyle yaptı. Hem de ne kitap, Osmanlının kuruluş tarihi üzerine bir tez kitabı yayınladı, halkta olmasa bile kültür dünyasında ses getirdi,

Bu hatırayı niçin yazdım. Bir Facebook yorumunda bir facebook arkadaşım, kültür dünyamıza faydalı olarak yüz yaşıma kadar ömür dilemiş. Teşekkür ederim. ÖLÜM DE NİMETTİR. Seksenine yaklaşınca insanın vücudu insana yük haline geliyor. Ele ayağa düşmeden, kimseye yük olmadan hayırlı hayat, hayırlı ölüm diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi