İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Sömürgecilikle Mücadele Günü

somurgecilikle-mucadele-gunu.jpg

Sömürgecilikle Mücadele Günü

Sömürgeci Batı'nın vahşet görüntülerinden resimler. İbretlik resim çok.. Sömürgeleştirdikleri Afrika ülkelerinden Fransızlar tarafından çekilmiştir.

Bu insanlar toplanmışlar ve Avrupa köle pazarlarına ve Amerika köle çiftliklerine sevk edileceklerdir. Fransa, İngiltere, İspanya, Portekiz, Hollanda köle ticareti ile zengin olmuşlardır. Bu resim, tarih öncesine değil, bir buçuk asır önceye aittir.

Maalesef bu vahşeti nefretle anacak Uluslararası Kabul görmüş bir gün yoktur. Olmalıdır. Çoğu İslam ülkelerinden toplanan kişiler olduğuna göre "Dünya İslam Birliği Teşkilatı" Bir anma günü tespit etmelidir.

Bence, Müslüman GİNE İMPARATORLUĞU'nun on sekizinci asırda devlet başkanı olan Ahmed Sékou Touré (torunu daha sonra aynı isimle devlet başkan oldu)'nin ölüm gününün Sömürgecilikle Mücadele günü ilan edilmesi gerekir.
Fransızlar, uzun savaşlar sonunda hile ile yakaladılar bir odaya koydular girişine ot ateşi yaktılar ve dumanla boğulmasını sağladılar.

Bunu kırk sene önce, Diyanet Dergisinde seri yayınlanan "İslam Ülkeleri Tarih-Coğrafyası" araştırmamı yaparken ciddi bir kaynaktan okumuştum. Şimdi sadece olayı hatırlıyorum. Okuyunca çok üzülmüştüm. Bir Ansiklopedi veya Afrika ile ilgili zihnimde ismini unuttuğum bir solcu yazarın tez çalışmasında görmüş olabilir. Şimdi bulmam zor. Araştırmam zor. Uzmanlar bu olayı bilirler.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.