Aile haftasından haberi olan var mı?

Aile haftasından haberi olan var mı?

"Aile Haftası" diye bir şeye gerek var mı?

Samuel Bulter, Aile toplumun özüdür. Onu tahribe yönelen her şey toplumun tahribine yönelmiş demektir der.

Her yıl 15 -22 Mayıs tarihini içine alan hafta boyunca kutlanan aile haftası, toplumun en küçük birimi olan; anayasamızca da(Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 41. maddesinde aileyi; Türk toplumun temeli saymakta ve eşler arasında eşitliğe dayandığı ifade edilmektedir.)

Aile haftası toplumun temeli sayılan ailenin önemini vurgulayan, toplumu ayakta tutan aile yapısına dikkat çeken kutlanan önemli bir haftadır. Bu özel gün/hafta Uluslararası Aile Haftası ya da Aile Günü olarak da anılmaktadır.

15 Mayıs’ın Uluslararası Aile Günü ilan edilmesinin temelinde; toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki farkındalığının artırılması, aileleri destekleyici faaliyetlerinin teşvik edilmesi, ailelerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilmesine yardım edilmesi ile ailelere yönelik mümkün olan tüm korumaların ve yardımların sağlanması yatmaktadır.

Peki, tüm bu gayret ve çalışmalara rağmen aile yapımız ne durumda acaba?

Tüik verilerine göre  (Türkiye İstatistik Kurumu)Evlenen çift sayısı geçen yıl (2017) 569 bin 459, boşanan çift sayısı ise 128 bin 411 oldu.

Evlenen çiftlerin sayısı 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,2 azaldı, boşanan çiftlerin sayısı yüzde 1,8 artış gösterdi.

Ancak şu bir gerçek ki, ailelerimiz parçalanıyor ve küçülüyor.

Kalın sağlıcakla

Aile haftanız kutlu olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.