Sait Özdemir

Sait Özdemir

Dünyanın en lezzetli şeyi nedir?

Dünyanın en lezzetli şeyi nedir?

Arap bilginlerinden birine ,”Dünyanın en lezzetli şeyi nedir “ diye sorulunca,

“Kişinin dostuyla sevdiği insanla sohbet ve muhabbet etmesi sevmediği bir insanla karşı karşıya gelmemesidir” diye cevaplamış.

Arkadaş ve dost meclislerinde zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmazken sevmediğimiz bir insanlarla geçirdiğimiz birkaç dakika bile bize saatlerce bir arada bulunmuşuz gibi sıkıntı verebilir.

Hikmet ehli zatlardan biri oğluna şöyle bir nasihatte bulunmuş:

”Evladım gerçek anlamda ilim öğrenmek istiyorsan olgun ve fazilet sahibi âlimleri dinlemeye çalış. Zira onlar, duydukları, öğrendikleri en güzel bilgileri yazarlar. Yazdıklarının en güzellerini zihinlerinde tutarlar ve en güzellerini de söylerler”.

Divan Şairi Baki der ki;“Dostlar Üç Kısımdır;

Bazı Dostlar İlaç Gibidir, Hastalandığında Ararsın. Bazı Dostlar Hastalık Gibidir, O Sana Musallat Olur. Bazı Dostlar İse Gıda Gibidir, Her Zaman İhtiyaç Duyarsın.”

Toplumda güven uygusunun giderek azaldığı ve samimi dostlukların adeta mumla aranır hale geldiği bir zamanda, güvenli bir liman gibi sığınılacak dost olabilmek, dost bulabilmek en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bazı dostlar vardır gül gibidir, sarılırken dikenlerini de göze almanız gerekir. Bazıları ise  dağ gibi vakur, toprak kadar bereketli, merttir; her haliyle örnektir. Bazı dostlar vardır ki; tanıştığın gün doğar, kaybolduğu  gün ölürsün!

 

Adamın biri sütünü yoğurt yapmak için bakkalından maya alır ve süte karıştırır.

Sabah olunca sütün yoğurt olmadığını gören adam maya şişesini alır, bakkala gider ve senin mayan bozuk der. Bakkal da ona mayaya bahane bulma senin sütün bozuk der.

Rabbim cümlemizi sütü bozuklardan. mayasız ve hayasız insanlardan  muhafaza eylesin.

Kalın sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi