Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Güçsüz Yerel Basında İyi Gazeteciler Var

Güçsüz Yerel Basında İyi Gazeteciler Var

Gazeteci, öz olarak, yaygın basında olsun, yerel ve bölgesel basında olsun, her yerde gazetecidir.

Yaygın gazeteler, dergiler ve televizyonlarda çalışan gazeteciler ile bölgesel ve yerel gazeteler, dergiler ve televizyonlarda çalışan gazeteciler arasında meslek ya da yaptıkları iş açısından hiç bir fark yoktur.

*****

Haber Vermek

Tematik denilen ve belgesel, spor, teknoloji, tarih gibi belli konularda yayın yapan kuruluşları bir yana bırakırsak, ‘basın’ın öncelikli ‘ana görevi’ her zaman ‘haber vermek’tir. Basının görevi, ‘haber aktarma’; bir başka deyişle ‘kitle iletişimini gerçekleştirme’dir.

Günlük bir gazetenin, radyo ya da televizyonun ana işlevi (yayımlandıkları yerden başlayarak söylersek) yörelerinde, ülkelerinde, dünyada olup bitenler hakkında ‘güncel haberler’ vermektir.

*****

Muhabir Ve Gazeteci

Olayları izleyenler, haberleri yazanlar ise, gazete ya da televizyonun vazgeçilemez temel öğeleri olan (olması gereken) ‘muhabir’ler, yeni sözcükle söylersek, ‘haberci’lerdir.

Haberleri ‘yorumlayan’lar, güncel konularda köşe yazıları ‘yazan’lar, belli konularda ‘bilgi aktaran’lar, olayların ‘magazin’ yönünü işleyenler de muhabirlerle birlikte topyekun ‘gazeteci’lerdir.

Gazeteci yerel basında çalışsın, yaygın basında çalışsın bu işlevi ve görevi değişmez; o gazetecidir.

*****

Basın Ahlakı

Yerel basında çalışan gazetecileri, yaygın basında çalışanlardan ayırarak, deyim yerindeyse, “ikinci sınıf” gibi görmek ve göstermek yanlıştır, büyük bir haksızlıktır.

Yerel basında da bu düşüncede olan gazetecilere zaman zaman rastlanıyor, ki bu daha büyük bir yanlıştır; gazeteci, sorumluluğunun çapı ne olursa olsun gazetecidir.

Bu noktadan hareket edersek, yerel basındaki gazetecilere şunu hatırlatabiliriz:

Gazeteciliğin saygın bir meslek olması gerektiğini ve yerel basında çalışan gazetecilerle yaygın basında çalışan gazeteciler arasında bir fark olmadığını akıldan çıkarmayınız.

Haber kaynaklarına karşı bu düşünceyle bir gazeteci olarak davranınız.

Basın ahlakı gereği, yerel basında çalışan gazeteciler ile yaygın basında çalışan gazeteciler arasında hiç bir fark yoktur.

*****

İyi Yerel Gazeteci Ve Güçlü Yerel Basın

Burada yıllara dayanan şu gözlemimizi de eklemeliyiz:

Yerel basında da yaygın basında olduğu gibi, iyi yetişmiş, deneyimli, bilgili, sorumluluğunun bilincinde gazeteciler var.

Ne var ki ekonomik koşullar nedeniyle yaygın basındaki niteliklere sahip bölgesel ya da yerel basın kuruluşları (birkaç bölgenin dışında) yok.

Bir başka söylemle, iyi yerel gazeteci var, ama güçlü yerel basın yok diyebiliriz.

Yerel basının ekonomik durumuna ilerde ayrıca değineceğiz.

Bölgesel ve yerel basın, yaygın basın kadar güçlü olmasa da, iyi gazeteciler sayesinde kaynaklara ulaşmada ve haber yapmada yaygın basından daha etkin olabilmektedir.

Yerel basın, güçsüz olmasına rağmen kimi zaman tekil haberi aktarmada iyi gazeteciler sayesinde yaygın basından daha başarılı olabilmektedir.

Mehmet Yürekli

Adana, 15 Kasım 2020

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Yürekli Arşivi