Hayat siz plan yaparken başınıza gelendir.

Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir der, İngiliz müzisyen ve aktivist, John Lennon.

2020 yılı bunu bize en güzel şekilde göstermiş oldu. Bizler neler hayal etmiştik ama hissemize düşen ise yaşadıklarımız oldu.

Gençlerle bir arada olduğum tüm seminer ve konferanslarımda mutlaka onlara plan yapmalarını söylerim. Bu planlar kısa, orta ve uzun vadeli olmalıdır derim. Ama şunu da unutmayınız ki bu planlamalarınızın içinde mutlaka manevi hayatı da katmanızı ve ihmal etmemenizi istiyorum derim.

Bizler hayatımızın her aşamasında planlar yaparız, önümüzdeki günleri, ayları hatta yılları tasarlarız kafamızda. Planlarımız gerçekleşmeyince de hayal kırıklığına uğrarız, olunca ümitlenir ve hayallerimize daha sıkı tutunuruz.

Hayat, bazen bizi şaşırtır bazen de sevindirir. Hayatta, kontrol edemeyeceğimiz durumlar her zaman karşımıza çıkabilir. Bunlarla karşılaştığımızda bazen öylece durup izlemek ve değiştiremeyeceğimiz bu durumlara adapte olmak uyum sağlamak gerekir.

Bu yaşadığımız hayatta şunu gördüm, her şey olacağına varıyormuş, hesapta değil, nasipte olan yaşanıyormuş.

Tabii ki hayat mücadele demek, uğraşacağız daha iyisini yapmak için, vazgeçmeyeceğiz dua edeceğiz daha iyisi olsun diye.

Hayatın bizim için neyi, ne zaman, nasıl getireceğini aslında hiç bilmediğimiz için, ona biraz güvenmeyi, dualarımızın bir gün kabul olacağına inanmayı bilmeliyiz.

Takdir tedbire güler. Ne ilginç ki her şey yoluna girdiğini sandığınız anda tepetaklak olabiliyor hayat.

Küllî iradenin altında, bir de bizim cüz’i irademiz var. Onunla kaderimiz içinde birtakım tercihlerde bulunuyoruz. Eğer Rabbimiz onaylarsa gerçekleşiyor.

Yani onlar da Allah Teâlâ’nın izni ve ilmi dâhilindedir. Biz ne kadar tedbirler alsak, plânlar yapsak da, eğer takdir onu onaylamamışsa boş.

Bu sebeple, takdir, tedbire güler demişlerdir. Ayet-i kerimede de buyurulur: “Onlar bir tuzak kurdular; Allah da onların tuzaklarını bozdu. Allah, tuzak kuranların hayırlısıdır.” (Âl-i İmran, 54)

Son söz olarak Robin Williams’ın başrolünde oynadığı Ölü Ozanlar Derneği filmindeki geçen bir sahne hayatta ne olursa olsun güzellikleri yaşayıp yaşatmamızı bize en güzel şekilde anlattığı cümleyi paylaşarak yazımı sonlandırıyorum:

“Henüz vaktin varken tomurcukları topla. Zaman hala uçup gidiyor. Ve bugün gülümseyen bu çiçek yarın ölüyor olabilir.”

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı&Uzman Psikolojik Danışman

www.saitözdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar