Sait Özdemir

Sait Özdemir

Herkes kendi değerini kendi belirler

Herkes kendi değerini kendi belirler

İnsanlar hayat boyu değeri bilinsin, yaptığı işler, fedakârlıklar takdir görsün ister. İnsanın en temel ihtiyaçları arasında sevme, sevilme, değerli olma ve başkaları tarafından onay görme duygusu her zaman ön plandadır.

İnsan başkaları tarafından sevildiğinde, onaylandığında ve takdir edildiğinde kendisini daha iyi hisseder. Hem kişisel hem toplumsal yaşam kalitemizi artırmak için değerli olduğumuzu bilmek, kendimize güvenmek ve en önemlisi de bunu yaşantımıza ve davranışlarımıza yansıtmamız önemlidir.

Kendi değerini bilen, kendisini seven, kendisine saygı duyan insan, başkalarına da değer verir ve saygı duyar. Her insanın eşsiz, özel ve benzersiz olduğunu bilir.
Yaşlı ve başarılı bir iş adamına, iş dünyasına yeni adım atacak olan gençler şöyle bir soru sormuş: 'Efendim hayatta sizin gibi mutlu ve başarılı bir iş adamı olmamız için ne yapmamız lazım. Tecrübeli işadamı sorulan soruya şöyle bir cevap vermiş. Sizin bu sorunuz, bana hayatta bir tek ineği olan köylüyü hatırlattı. Bir gün, o köylüye adamın biri sormuş. Amca ineğin günde ne kadar süt veriyor diye. Köylü de adama şu cevabı vermiş. İneğim bana hiçbir zaman süt vermez. Sütü ondan benim almam lazım.

Sen kendi doğru bildiğin yolda giderken hata yapabilirsin, incinirsin belki de incitirsin ama yaşadıklarının hepsi senindir. Bence hayatta aklına ve fikrine güvendiğin kim varsa hepsini dinle ama önce kendine güven.

Hani çok güzel bir söz vardır. “Çiçekler dibinden, insan kulağından sulanır” diye. Dinlemek ile dinlemeyi bilmeyi ayırt ettiğin gün hayatta başarılı olmaya hazırsın demektir. Başkalarından önce kendine kulak ver. İçindeki sesi dinle. Çünkü insanların çoğu akıl almak yerine akıl vermeyi çok severler. Unutma seni senden başka kimse senin kadar tanıyamaz. Bence önemli olan önce kendine güvenmen, kendini geliştirmen ve değiştirmen önemlidir.

Son söz olarak; Değersiz insan yoktur. Değerini düşüren insan vardır.

Kalın sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Eğitimci&Yazar-Uzman Psikolojik Danışmanı


Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Sait Özdemir Arşivi