İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

İdeal İslam Toplumu (1)

İdeal toplum, problemlerini çözümlemiş toplumdur. Mensupları huzurlu ve mutlu olan toplumdur. Refah içinde olan toplumdur. Mensupları rızık endişesi çekmeyen toplumdur.Fertlerin temel ihtiyaçlarını, problem haline gelmeden karşılayabilen toplumdur. İdeal İslam toplumu kişisel, toplumsal, resmi, sivil, şehirli, köylü, kasabalı farkı gözetmeksizin, İslam prensipleri içinde kalarak, bütün ihtiyaçlarını karşılayabilen toplumdur.

Tarih boyunca bu özellikleri İslam toplumları yaşaya gelmişler ve yaşata gelmişlerdir. İslam’ın toplum üzerinde şekillendirici etkisinin zayıfladığı günümüzde bile, ekonomik zayıflıklarına rağmen, tarihi İslam toplumu kalıntıları kısmen bu günkü toplumlarımızı şekillendirmeye devam ediyor.

İdeal İslam Toplumu (1)

İdeal İslam Toplumu (2)

Geçmişte fakiri olmayan, açlık sınırında fakiri olmayan toplumdan, aşırı zenginlerin, aşırı fakirlerin var olduğu, üstelik fakirliğe de, zenginliğe de yöneticiler in sebep olduğu günümüz toplumunu ideal İslam toplumu olarak vasıflandıramayız. Aç insanların, ekmeğe suya muhtaç olan insanların yaşadığı, lüks içinde yaşayan devlet destekli zenginlerin bulunduğu bir toplum, ideal İslam toplumu olamaz. Kıyaslama örneği olarak gösterilecek zengin Batı Toplumları, aynı ekonomik sıkıntı içinde olsaydı, daha sıkıntılı bir zaman dilimi meydana getirirlerdi. Batılı gözlemciler, düşünürler aynı görüşü zaman zaman dillendiriyorlar. Ancak şunu açık kalplilikle ifade edelim ki, günümüzde gelişmiş Batı toplumlarının, problemlerini bizden, İslam toplumlarından daha iyi çözdüklerinde şüphe yoktur.

Bu tespitleri yaptıktan sonra bilgi sayarın başından kalktım. Uzun süre düşündüm. İnsanlar arasında gezdim, dolaştım. İnsanları gözlemledim. Televizyon programları izledim. İnsanlarımızın gerçekten büyük sıkıntılar içinde olduklarını müşahade ettim. İnsanlarımızın önemli bir bölümünün rızık endişesi çektiklerini gördüm. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını gördüm. Birçok ailenin çalışan ferdi, bir gün, tek bir gün çalışmasa, aile toptan aç kalacak. Hastalarının tedavileri , çocuklarının eğitimleri, yeme, içme, barınma ihtiyaçları karşılanamayacak. Problemler üst üste binecek. Bunu açıkça örnekleri ile gördüm.

Sonra kendi kendime şu soruyu sordum. “İslam gerçekten. İnsanlar için, toplum için, her fert için mutluluk kaynağı mı? Yoksa bu boş bir hayalden mi ibaret?

Bilgisayarın başına, tekrar geçtiğimde, kafamda bu problemler çözülmüş, düşüncelerim berraklaşmıştı

Selamün Aleyküm

************

NOT: Konu devam edecek

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.