Sait Özdemir

Sait Özdemir

Kendini Gerçekleştirmek

Kendini Gerçekleştirmek

Kartalın Hikâyesi adlı öyküde anlatılır.“Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40’a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle de beslenmesini sağladığı avlarını kavrayıp tutamaz duruma gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Tüyleri kartlaşır, kalınlaşır ve kanatlarına takılmaya başlar. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçimden birisini yapması gerekir. Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde yuvasında kalır.Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. Beş ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.”

Kartalın yeniden doğuş öyküsünde olduğu gibi yaşadığımız bu hayatın içinde sürekli olarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor..Tabi ki bu gelişim sürecinde sabır ve caba çok önemli bir yer tutmaktadır..Eyleme geçmeyip sürekli olarak eski başarılarınızdan söz edip onları konuşup sonra da . İçinde bulunduğunuz mevcut durumun imkânsızlıklarından yakınırsanız mücadele ruhunuzu kaybedersiniz.

Tercih sizin. Ya neden bu haldeyim diye kendimizin dışındaki dünyayı eleştirirsiniz, ya da kendinizi geliştirecek bir gelişimi seçersiniz.

Unutmayınız ki bizim için belirlenmiş ömür sermayesini uzatmamız mümkün değil. Ama bu ömrü daha sağılalı daha kaliteli yaşayabilmek için yapabileceğimiz güzel şeylerde yok değil.Mesela beden ve ruh sağlığımızı korumak gibi.Kendimizi maddi ve manevi olarak son ana kadar geliştirmemiz gerekiyor.

Kalın sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psk Dan.&Eğitimci Yazar

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Sait Özdemir Arşivi