İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Medeniyetler Çatışması Ve İslam (1)

Medeniyetler Çatışması Ve İslam (1)

İslam toplumlar içinde kendi medeniyetini inşa ederek ilerlemiş, tarihler boyunca medeniyetini sürdüre gelmiştir. İslam medeniyet dinidir. Bu klişe cümleyi tekrar ede ede beyinlerimize yerleştirmemiz şarttır.

Medeniyet, inanç ve düşünce sistemi, örfler adetler, gelenekler, ahlak kuralları, âdâb-ı muâşeret prensipleri ile şekillenmiş, kalıcı sosyal, kültürel ve sanatsal eserler mecmuası olduğuna göre, böyle tarif ve tavsif edildiğine göre İslam, cihanşümul, âbidevî, zirve bir medeniyet kurmuştur.

İslam, hiçbir medeniyet ile çatışmaz. Yayılış seyri incelendiğinde, yeni bir medeniyetle karşılaştığında görülecektir ki, o medeniyeti yanlışlardan arındırarak alır ve sonra da özümler. Tarih bunun örnekleri ile doludur.

İslam, daha ilk devirlerden itibaren büyük dinler ile, büyük medeniyetler ile, büyük kültürlerle karşılaşmış, ve bu alanlarda yayılmıştır. Peygamber Efendimizin Devr-i Saadetlerinden itibaren Medine’de büyük dinlerle, büyük medeniyetlerle karşılaşmıştır. Peygamber Efendimizin Devr-i Saadetlerinden itibaren Medine’de kabileler halinde Yahudiler ve ferdî Hristiyanlar vardı. Başka din mensupları da vardı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İrfan Küçükköy Arşivi