Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Trafik Güvenliği Strateji Belgesi

Trafik Güvenliği Strateji Belgesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "2021–2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı ile Trafik Medya Yüzlerinin Tanıtımı ve Trafik Medya Ödülleri Programı"nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dünyada trafik kazalarındaki can kaybında yüzde 50 azalış hedefini tutturan iki ülkeden biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstisnasız herkesin trafik güvenliği hususundaki çalışmalara destek vermesi şarttır. " dedi.

Sorumlu yayıncılık anlayışını savunan Adanapost ailesi olarak biz de gündeme gelmişken her zaman duyarlı olduğumuz ‘trafik güvenliği’ konusuna bir kez daha destek vermek için bu yazıyı kaleme alıyorum..

*****

Konuşmadan önce izletilen "Trafik Güvenliği Strateji Belgesi Tanıtım Filmi’nde yer alan "Kazalarda yaralanan insanlar sadece bir istatistiki veri değil, hepsini tanıyoruz." ifadesini yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu cümleyi duyduğumuzda muhtemelen hepimizin aklına trafik kazalarında kaybettiği bir yakınımızın ya da bir tanıdığımızın yüzü gelmiştir. Yaralananları, engelli kalanları, maddi manevi çok büyük zararlar görenleri de bu tabloya ilave etmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir dönem her akşam adeta savaş bilançosu gibi trafik kazası haberlerinin televizyonlardan dinlenildiğini hatırlattı:  "Her gün sollama yaparken kafa kafaya çarpışan otobüsler, takla atan kamyonlar, paramparça olan otomobiller, 20 ölü, 30 ölü gibi rakamlar rutin hale gelmişti. Çünkü yollar tek şerit gidiş, tek şerit gelişti. Üstelik çoğu da bozuktu. Sollama yapmak yüksek risk almak ve cambazlık yapmayı gerektiren bir işti. En küçük bir hata facia demekti." dedi.

Göreve geldiklerinde trafik denetleme ekipleri, personel ve araç sayısı ile araç muayenelerinin yetersiz olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gecikilen her günün faturasının insan canı olduğu bilinciyle meseleye dört elle sarıldıklarını belirtti: " Dolayısıyla bu ülkede yaşayan istisnasız herkesin, trafik güvenliği hususundaki çalışmalara destek vermesi şarttır." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün trafik denetleme faaliyetlerinde toplam 28 bin 700 personel görev yaptığını belirtti: "Trafik birimlerimize içinde motosikletlerden ekip arabalarına, dronelerden helikopterlere kadar çok çeşitli araçların olduğu 8 bin 400 taşıt tahsis ettik. Aldığımız her tedbirin kendine göre sonuçları oldu.

Ortalama hız koridoru sayesinde otoyol ağımızda geçtiğimiz yıl kazalar yüzde 25, can kayıpları yüzde 33 azaldı. Drone ve helikopter denetimlerimizde son 2 yılda 215 bin kural ihlali tespit edildi. Yollara yerleştirdiğimiz 790 maket trafik ekip aracı sayesinde 3 kilometre yarıçapındaki alanlarda meydana gelen ölümlü kazalar yüzde 18'e düştü. Bayramlarda çok ciddi kampanyalar yürüttük.

Peki işimiz bitti mi? Hayır. Bizim bir defa içimizin soğuması, kalbimizin mutmain olması için görmemiz gereken rakam sıfır kaza, sıfır can kaybı, sıfır acıdır."

*****

Bu stratejiyi oluştururken iki temel yaklaşım geliştirdiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Birincisi 'Güvenli Sistem' yaklaşımıdır. Bu yaklaşımın temelinde 'insan hata yapar, yapacaktır, öyleyse insanın hata yapmasını engelleyen bir sistem kurulması gerekir' bu anlayış var. Bu da beraberinde güvenli yollar, güvenli hızlar, güvenli kullanıcılar oluşturma ihtiyacını getiriyor.

İkinci yaklaşım 'Vizyon Sıfır' yaklaşımıdır, yani trafikteki can kayıpları, kazalar ve yaralanmalarda gerçek anlamda sıfırı hedefleyerek hem toplumu hem de ilgili kurumları buna odaklamak istiyoruz.

Strateji belgesinin ilk aşamasını oluştururken 2021-2023 dönemi için 41 amaç, 104 hedef, 441 performans göstergesiyle bunların nasıl gerçekleştirileceği, sorumlu kurumların hangisi olduğu belirlendi."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu başlıkların altına inildiğinde daha somut alanlar ve eylemlerin tarif edildiğine işaret ederek diye konuştu. "Şüphesiz bu mesele toplumun tüm kesimlerinin elini taşın altına koyarak trafik güvenliğini asgari müşterek kabul ederek başarılı olabileceğimiz bir konudur."  dedi.

"2021–2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı’’ın ülkemize ve insanımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.. Adanapost ailesi olarak biz de içtenlikle destekliyoruz.

 

Mehmet Yürekli

Adana, 4 Şubat 2021

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mehmet Yürekli Arşivi