Adana İl Müftüsü Hasan Çınar

Kulakları çınlasın, İl Müftümüz hakkında birkaç defa yorum yapmış, eleştiriler yöneltmiştim. Müftü Bey, bir resmi törende karşılaştığımızda, kardeşim benden ne istiyorsun neden benimle uğraşıyorsun, diyerek sitem etmişti.

Ben de, şahsım adına sizden bir talebim yok, bir şey istemiyorum, size işinizi tam olarak yapmanızı söylüyor, görevinizi hatırlatıyorum, demiştim.

Milyonların yaşadığı bir ilin müftüsü olmak kolay değil, görev kutsal ve sorumluluk istiyor.

Yapılan görevin hesabı burayla sınırlı değil; işin bir de ahiret boyutu ve hesap günü var.

Lider (imam) halkın arasında olur, taleplerini dinler, eksikleri tespit eder, sorunları belirler, iletilen problemler karşısında çözüm üretir, ekiplerini sahada aktif bir şekilde değerlendirir ve süreci en doğru bir biçimde yönetir; ama maalesef Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda yetersiz kalıyor.

Diyanet’e bağlı olmadığı ve hiçbir ücret almadığı halde, kendilerini bu işlere adamış, samimi hocalara acımasızca saldırıların arttığı bir süreçte, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, Diyanet İşleri Başkanlığı’na daha çok görev düştüğü vurgusunu hafife almamak lazım.

Toplumdaki din algısı, hocalara karşı yaklaşım ve yüklenen anlam, maalesef çok da iç açıcı değil!.. İşte bu yüzden, Diyanet İşleri Başkanlığı bir iç muhasebe yapmalı, kendisini gözden geçirmeli, kurumsal olarak yenilenmelidir.

Diyanet İşleri Başkanı, il müftülerini düzenli olarak toplamalı, dinlemeli, il müftüleriyle daha fazla istişare etmeli, aktif olanların önlerini açmalı, pasif ve yetersiz olanları gözden geçirmelidir, diye düşünüyorum.

Biz kamuoyunda sorunları ile değil, daha nitelikli ve kaliteli etkinlikleri ile gündeme gelen bir il, huzur içerisinde yaşanılan, maneviyatı hızla yükselen bir Adana özlemi ile konuşuyor, yorumluyor, yazmaya çalışıyoruz. Bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve gazeteci olarak sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğiz, hatırlatacağız, söyleyeceğiz, uyaracağız.

Tabii ki, kul hakkını ihlal etmeden, nezaket içerisinde, haddini bilerek eksikleri eleştirdiğimiz gibi, işinin ehli insanları da taltif ve takdir etmek de yine sorumluklarımız arasında olsa gerek.

Bu çerçevede Adana İl Müftümüz Sayın Hasan Çınar Hoca’mız, samimi çalışmaları ve gayretleri ile dikkat çekiyor.

Gece geç saatlere kadar, hafta sonları dâhil, geldiği günden bu yana yoğun bir tempo ile çalışmaya devam ediyor. İnsanların İslami konularda bilinçlenmesi için adeta çırpınıyor, STK’lara gereken önem ve değeri veriyor, insanlarla ilişkileri gayet iyi, daha da önemlisi, ilminin hakkını veriyor.

Umarım Diyanet İşleri Başkanlığı ve Adana halkı da Hasan Çınar Hoca’nın kıymetini bilir ve gereken değeri verir.

Ekleyelim, bir başka yazıya bırakalım: Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş ve İl Emniyet Müdürü Sayın Selami Yıldız, oturdukları koltuğun hakkını veren isimler arasında…

Adana’nın geleceği için umutlarım artıyor. Vesselam!..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.