Daha Hızlı, Daha Yüksek, Daha Güçlü

Peki, nereye kadar?

Günümüz insanı pek çok maddi güce ve imkânlarına sahip olmalarına rağmen psikolojik olarak hasar almış durumdadır.

Son zamanlarda insanların hep daha hızlı, daha güçlü, olmak için motive edilmesi sonucu maalesef insanlarımızda mutsuzluk, hoşnutsuzluk, mahrumiyet artmıştır. Bunun yanı sıra bunalımlar, telaş, yorgunluk, gerginlik, tüketim bağımlılığı, saldırganlık, borçla yaşama, kredi kartı bağımlılığı artmıştır.

Ayrıca bu durum insan ilişkilerini ciddi manada etkilemiş bireysellik ön plana çıkmıştır. Bu süreçte insanın ve toplumun ahengi bozulmuş. İnsanın ahenginin bozulması da psikolojik sorunların artmasına sebep olmuş ve bu durum psikolojik sağlamlılık konusunu gündeme getirmiştir.

Psikolojik sağlamlılık nedir?

Psikolojik sağlamlık, zor deneyimlerden ve öngörülemez zorlayıcı olaylarla baş edebilme, uyum sağlayabilme, esneklik kullanabilme ve ilerleyebilme, zorlayıcı bir stres faktörü karşısında, olumsuz duygusal tecrübelere karşı kendini toparlayabilme ve iyileştirme gücü şeklinde tanımlanır.

Peki, daha hızlı, daha yüksek, dada güçlü olmanın vermiş olduğu bu psikolojik durumdan kurtulmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Öncelikle yaşam şeklinizin düzenli olması önem verin. Düzenli yürüyüş, yüzme ya da diğer spor aktivitelerinde bulunun. Haftanın bir gününü keyif aldığınız bir hobiye ayırın. Günlük en az 7-8 saat uyumaya dikkat edin. Kitap okuma alışkanlığı edinin.

Kalın sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi