Gülü vermek üzerine…

Gülü vermek üzerine…

Gülmek, fırtınalı gökte doğan bir gökkuşağına benzer.

Herkeste asık surat, somurtkanlık, zoraki gülümsemek…

Herkesin ayrı bir derdi vardır illaki. İçinde yaşadığımız dünya her an mutlu, pozitif olmamıza izin vermese bile ufacık bir gülümseme ile güne başlamak, birinin hayatına dokunmak önemli bir duygudur.

Uzak insanları bile birbirine yakınlaştıran bir eylemdir gülmek. Çünkü gülüşünüzle can bulan hayatlar da vardır. Geçmiş yıllarda   ABD’de yaşayan 85 Yaşında ki Milton, adlı bir adam evinden çıkıp iki km boyunca yürüyor ve köprüye geldiğinde düşünmeden kendini aşağı atıyor. Milton’un arkasında bırakmış olduğu notta şu yazıyordu: “Eğer yolda biri bana gülümserse, intihar etmeyeceğim. Gülmek için bir sebep aramayın.

Gülmenin sağlığa birebir iyi geldiği bilimsel çalışmalarla da ispat edilmiştir. Uzmanlar gülümsemenin kaygıya, üzüntüye, depresyona iyi geldiği tespit etmişler. 

Bu konuda çalışmalar yapan Dr. Angelina Whalley; İnsan vücudunun bir hafızası vardır ve o yüzden de ona nasıl davrandığımız önemlidir. Dr  Whalley;  İnsanlar gülümsemek için 17 kas kullanırken, kaş çatmak için 43 kas  harekete geçirmek zorunda kalıyorlar der.Gülümsemenin bulaşıcı olduğu konusunda metroda binen insanlar üzerinde bir deney yapılıyor. Metroya binen yolcuların büyük bir kısmı mutsuz, uykusuz, kimisinin sağlık problemi var, kimi sevgilisinden ayrılmış, kiminin belki maddi problemleri var, kimisi de sinirli. Deneyi gerçekleştirmek için çalışma yapanlar metroya biniyor, belirli bir süre sonra gülmeye başlıyor. O’nu görenler de haliyle gülmeye başlıyorlar ve metronun içerisinde bir süre sonra kahkahalar duyuluyor. Deney sonucunda anlaşılıyor ki; mutluluk ufacık bir gülümsemeyle bulaşıcı bir hal alıyor.

 Tebessüm sadakadır (Hadis-i Şerif) Âlemlere rahmet iki cihan serveri Efendimiz bize sadakayı çok vermemizi telkin etmektedir. “Verecek bir şeyimiz yok Ya Rasülallah” diyenlere de “İnsanlara tebessüm etmeniz de bir sadakadır” buyurmuşlardır. Herkese güler yüzle davranmayı sadaka vermiş gibi sevapla mükâfatlandırıyor. Sevdiklerinize gül verin; gülünüz yoksa gülü verin! diyor, Hz. Mevlana

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

 

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.