Hayat denen bu yolu dostlarla yürümek

Sormuşlar bir bilgeye hayat nedir diye? Bilgede cevaben demiş ki; iki yönlü bir yol, devam eder bilinmeze. Sen görmemezlikten gelsen de vardır bir yoldaş her köşesinde. Bazen çıkarsın zorlukla dar bir yokuştan. Bazen de aşarsın dertleri, sanki uçuyormuş gibi inerek buradan diye tarif etmiş dostluğu.

Hayat denen bu uzun yolda her ne olursa olsun, gerçek dostlara sahip olmak önemlidir.

Sizinle dost olacak dost kalacak insana sahip olmanın önemini atalar nur içinde yatalar ne güzel özetlemişler “yoldan önce yoldaş” olmalı ya da “Önce refîk, sonra tarîk” hadisi ile. Yolun güzelliğinin ise yoldaşın güzelliğinden geldiğini bir yola çıkacaksanız yanınızda size değer veren, kıymetinizi bilen insana ve insanlara yer vermemiz gerektiğini ifade etmektedir.

Dostsuz hayat ne kadar ıssız ve soğuksa, dostlarla örülü ya da hakîkî bir dostla yürünen hayat yolu cennet gibi güvenlidir.

Çünkü insanoğlunun mayası sevgi ve dostlukla karılmıştır. İnsanoğlu, bu dünyaya tanış olmaya, tanışıklığı dostlukla bütünleyerek dünya içinde dünyalar kurmaya gelmiştir.

Dostluk, gönüllere doyum katan ve hayatı yeşerten en iyi bahçıvandır.

Hayatın bize sunduğu en büyük süprizdir dost. Çünkü böyle tam dibe vurduğun anlarda artık herşey bitti dediğin anda uzatır sana elini. Alır ve çeker seni her şeyin herkesin arasından.

Yaşadığımız yüzyılda sahip olduğumuz en büyük lükstür iyi bir dosta sahip olmak.

Unutmayalım ki; “İnsan ancak dostları kadar büyür, dostları kadar gelişir.

İnsanın çapı, dostlarının çapı kadardır. Bir insanla dost olmak, geleceğinizi o insana emanet etmektir. Dostlarımızın, boyasıyla boyanır, ahlakı ile ahlaklanırız. Kişinin kalitesini, dostları belirler. Kim olduğunu bilmek isterse, kimlerle dost olduğuna bakmalı insan.
Adaletin önderi Hz. Ömer’in dediği gibi; “Kişinin dostu; aklının kılavuzudur.” Der.

Yanımda olan değerli ve önemli olduğumu ne yaparsam yapayım dostluğumuzun değişmeyeceğini bana gösteren dostlara kucak dolusu selam ve sevgiler.

Kalın sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.