Sait Özdemir

Sait Özdemir

Hayat ne değildir?

Hayat ne değildir?

Düşünür ve edebiyatçı olan Charles Eguone hayat için ’Güven, Dürüstlük, Dostluk, Mutluluk, Şefkattir. Arkadaşlarına destek olmak ve nefretin yerine sevgiyi koymaktır, der.

Stephen Covey de “Güven, insan motivasyonunun en yüksek biçimidir. İnsanların doğasında var olan “iyi” ve “güzel”i ortaya koymalarına imkan verir, der.

Hayattaki en önemli üç şey nedir diye sormuşlar deneyim ve tecrübe sahibi olan bir bilgeye o da “Sevgi”, “Dostluk” ve “Kendine güven” diye cevaplayıvermiş.

Ne kadarda doğru değil mi sevgili dostlarım. Çünkü hayatta sevgi olmazsa bir şeyler eksik kalır. “Dostluk” olmazsa, inanç ve güven olmaz. Birilerine inanmalı ve güvenmelisiniz.

“Kendine güvenmek” de insanın her şeyi rahatlıkla başaracağını ayaklarının üzerine duracağı anlamına geliyor. Günlük hayatta da kendine güvenen özgüvenli sorumluluk sahibi olan insanların başarılarına şahit oluyoruz.

Bir profesör konferans vermek üzere salona girer ve dinleyicilere “Hayat nedir? ” diye sorar.

Böyle bir soru beklemeyen dinleyicilerin kısa sessizliğinden sonra sözlerine şöyle devam eder:

Bir insan ortalama 70 yıldır. Günün 24 saatinin ortalama 8 saatini uykuda geçirir, geriye kendine 16 saat kalır.

İşe gitmek için yolda harcadığımız ve işimizde geçirdiğimiz zaman da ortalama 10 saattir. Geriye kalır 6 saatimiz. Yemek ve fiziksel ihtiyaçlar için de iki saat harcadığımızı düşersek geriye sadece dört saatimiz kalır.

Bir insanın günde ortalama üç saat televizyon veya teknolojik aletlerle zaman geçirdiğini de hesaba katarsak geriye bir saat kalır.Bu bir saati 70 yıllık ömrümüz içine katıp hesap ettiğimizde üç yıl yapar.

Yani ortalama bir insanın ruhunu, maneviyatını ve beynini geliştirecek faaliyetlerde bulunması, sevdikleriyle beraber olması, hayatına güzellikler katması için yalnızca üç yılı vardır.

Unutmayalım ki; sadece televizyon veya teknolojik aletlerle zaman geçirmeyi bıraksak ömrümüzden dokuz yıl kazanırız.Her gün uykumuzdan bir saat fedakârlık edersek de üç yıl daha kazanır.

Önemli olan bu zamanı hangi yolda kimin için ve ne için harcadığımızdır.

Değerli dostlar bizler acaba bu zaman dilimlerini ne kadar sağlıklı bir şekilde geçirebiliyoruz?

Biraz tefekkür.

Kalın sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi