Hayatın Tacı Ve Şerefi Karakterdir

İnsanın huyları inci bir gerdanlıktır; düğümü çözün hepsi dağılır.

Rusya İmparatoru V.Aleksander için söylenen ‘onun şahsi karakteri bir meşrutiyete bedeldir’sözü meşhurdur.

Atalar nur içinde yatalar derler ki, ‘insan bir demet huydan ibarettir. Huy ise insanın ikinci tabiatıdır’.

Hayatımızda bilgi değerlidir ama karakter ondan daha değerlidir. Bir insanın kültürü az, serveti sınırlı yeteneği zayıf olabilir ama karakteri sağlam ise hayat yolculuğunda her zaman sevilen sayılan bir birey olacaktır.

Karakter hayatın her alanında güçlü bir kuvvet ve önemli bir etkiye sahiptir. İyi bir karakter dostlar ve sermaye kazandırır; himaye ve yardımlaşmayı teşkilatlandırır. Bu durumda kişiye kolaylıkla servet, şeref ve mutluluğa götüren güvenilir yolu açar.

Günlük hayatta karşılaştığımız sözleri ile davranışları tutumları bir birini tutmayan insanlar ne söylerse söylesinler karşılarındaki insanlar tarafından dikkate alınmazlar. Gerçek karakter sahibi gizli de olsa açıkta olsa dürüst hareket edendir.

George Collingwood olan İngiliz Filozof ve Tarihçi sevdiği bir gence şu öğüdü vermiştir:

Şunu bilmeni isterim ki evlat yirmi beş yaşına varmadan önce öyle bir karakter geliştir ki, bu geliştirdiğin karakter bütün hayat boyunca sana yardımcı olsun’.

Karakter, güç ve uzun süren bir alışkanlıktan başka bir şey değildir. Bu nedenle karakterimizi şekillendiren alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir.

Hindistan'ın ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin siyasi ve ruhani lideri Gandhi ‘Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür. İfadesi ile karakter oluşumunu ne güzel ifade etmiştir.

Unutmayalım ki, Şahsiyetinize bir şey katmayan her hareket, mutlaka şahsiyetinizden bir şey eksiltir. Bu nedenle şahsiyetimize güzel şeyler katacak insan ve kitaplar ile bir arada olmaya gayret edelim

Son söz olarak Hz. Ali efendimiz sözüyle noktalayalım ‘Güvenme karaktersizin vefasına. Bugün över, yarın söver.

Kalın sağlıcakla

Sait Özdemir

Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.