Herkes kendi hayat hikâyesinin kahramanıdır.

Herkes kendi hayat hikâyesinin kahramanıdır.

Herkes kaçınılmaz olarak kendi hayat hikâyesinin kahramanıdır.”  der John Barth

İnsan, hayat yolunda bir yolculuğa çıkar. O, kendi hikâyesinin kahramanıdır artık. Mücadeleler, başarılar, yalnızlıklar, hemen her şey hayat hikâyesine tesir eder veya dâhil olur. Kimi dolu dolu yaşar bu hayatı kimi de yaşadığını anlayamadan tüketir ömrünü.

Her birimiz kendimizce yeni hayatlar inşa edecek, bilerek ya da bilmeyerek. Hayatının sonuna geldiğinde şöyle bir arkasına dönüp bakacak, bu hayat benim yaşamak istediğim hayat mıydı acaba diye kendi kendini sorgulayacak.

Dünya bir sahne, bizlerde bu sahnede kendisine verilen rolü oynayan oyuncularız.”der W.Shakespeare

Dünya sahnesinde rolünü kimler en iyi sergileyecek?

Hayat; dünyaya gelişimizle başlayan, bir fani olarak bu dünyadan göçüp gitmemize kadar süren yolculuktur.

Çıkmış olduğun hayat yolculuğuna umutla, inançla, tutkuyla, yola küsmeden, yoldan çıkmadan; hayaline, umutlarına inatla ve azimle yürümek gerekir.

Her yolculuk kendi doğasında yaşanır. Sevdiklerin, sevenlerin, can yoldaşları uzun ve meşakkatli bu yolculuğu kolaylaştıran, güven içinde hedefe ulaşmana vesile olanlardır. Yorulduğunda nefes almanı kolaylaştıran ve sırtını dayamak istediğinde güven duyduğun müşfik insanlar olmalı yanında, dost diyebildiğin. Bu süreçte mal varlıklarımızı değil, insan olabilmenin değerlerini ve dostlarımızı çoğaltalım. Daha çok sevmeyi, daha çok paylaşmayı, daha çok okuyup, daha çok şükrederek, daha çok tevazu göstererek,  yaşayabilmeyi öğrenelim.

Hayat yolculuğumuzda ihtiyaçlar değişebilir, bize dokunan hayatımıza etki eden insanlar da değişebilir, değişmeyen tek şey yolda olduğumuzdur, yolculuğun kendisidir.

Tabi ki hayatımızın çıkmaz sokakları olacak, lakin umudumuzu yitirmeden bu çıkmaz sokaklardan çıkma iradesini göstereceğiz. Önemli olan bu yolculuğa kimlerle başlayıp, kimlerle birlikte elele, omuz omuza yürüyeceğimizdir.

Yolda bulduklarını yola birlikte çıktıklarına tercih etmeden yolculuğu tamamlama erdemini gösterenlere selam olsun.

Kalın sağlıcakla

Sait Özdemir

Uzman Psikolojik Danışman Aile eğitimi Uzmanı

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.