Sait Özdemir

Sait Özdemir

İç huzur ve mutluluk.

İç huzur ve mutluluk.

İç huzur ve mutluluk.

Sokrates “Bir şeyleri değiştirmek isteyen insan önce işe kendisinden başlamalıdır.” der.

Ne kadar da doğru bir söz değil mi değerli dostlar. Bazı insanlar her zaman aynı şeyleri yaparak iç huzur ve mutluluğa ulaşacaklarını zannediyor ve neden mutlu değilim diye soruyor. Bunun içinde Stephen R.Covey şöyle diyor;Yaptığımızı aynen yapmaya devam eder sürdürürsek, alacağımız sonuçlar hep aynı kalır. Deliliğin bir diğer tanımı; aynı şeyleri yapmaya devam edip, değişik sonuçlar beklemektir” der.

Farabi mutluluğu; hayatın, varoluş amacı olarak görmektedir. Farabi’ye göre insanlar maksimum mutluluğa ulaşmak için yaşarlar.

İç huzur olmadan insan nerede olursa olsun ve neye sahip olursa olsun huzurlu bir yaşam sürdüremez. Her zaman kendi içinde tarif edemediği bir boşluk vardır. İç huzurun sihirli bir formülü yoktur. Bunun için de önce kendimizi tanıyıp bilmemiz gerekir.

Beden ve ruhun uyum içerisinde işlemesi mutluluğumuzun ana sebebidir.

Eylemleriniz öyle olmalıdır ki, hem size ve hem de başkalarına huzur ve mutluluk versin. Bugün dünyada mevcut mutsuzluğun ve huzursuzluğun en temel sebebi bana göre “insani değerler” ‘in yokluğudur. Eğer merhamet, sevgi ve sabrı geliştirirsek iç mutluluğu yakalar, huzura kavuşuruz.

Bir gün bir kral ama halkı tarafından sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar birbirinden güzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler. Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir.

Resimlerden birisinde sükûnetli bir göl vardır. Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyorlardı. Resme kim baktı ise onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünüyordu. Diğer resimde de dağlar vardı. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanıyor ve şimşek çakıyordu. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağıldıyordu. Kısaca resim hiç de huzurlu gözükmüyordu. Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık gördü. Çalılığın üstünde ise anne bir kuşun örttüğü bir kuş yuvası görünüyordu.

Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuş yuvasını kuruyordu. Harika bir huzur ve sükûn örneği.

Ödülü kim kazandı dersiniz. Tabi ki ikinci resim. Kralın açıklaması şöyle idi:

Huzur hiçbir gürültünün sıkıntının ya da zorluğun bulunmaması ve sıkıntının olmadığı yer demek değildir. Huzur bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükûn bulabilmesidir.

Sonuç olarak huzur ve mutluluk kaynağı ise; yaratılış amacının farkında bir hayat yaşamaya çalışmak, var olan nimet ve imkânların farkında olmak, şükretmek, o nimet ve imkânlara sahip olamayan insanlara yardım ederek onlara faydalı olmanın hazzını yaşamak ve onların dualarını almaktır.

Huzur ve mutluluk içerisinde bir hayat yaşamanız dileklerimle.

Kalın sağlıcakla…

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi