İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

İslam Âlemini Kalkındırma Zirvesi -4-

İslam Âlemini Kalkındırma Zirvesi -4-

Kuala Lumpur Zirvesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Konuşmasından Özet

"Kuala Lumpur Zirvesi'nin aramızdaki dayanışmayı güçlendirerek ümmetin vahdetine katkı sağlamasını diliyorum."

Bugün, sürdürülebilir kalkınma, güvenlik ve savunma, ticaret ve yatırım ile teknoloji ve internet başlıklarında iş birliği imkanlarını değerlendireceklerine işaret eden Erdoğan, "İslam düşmanlığından teröre, tefrikadan bölgemizi kasıp kavuran iç kavgalara, mezhep ve etnik temelli çatışmalara kadar birçok meselemizi özgürce konuşma fırsatı bulacağız. 1,7 milyarlık nüfusuyla dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan Müslüman dünyanın durumunu, imkanlarını, kalkınma potansiyelini ve elbette bu potansiyelin harekete geçmesine engel olan hususları da ele alacağız. Daha güçlü, müreffeh ve ekonomik açıdan bağımsız bir İslam dünyası için fikirlerini bizimle paylaşan ve paylaşacak olan her bir kardeşime şimdiden şükranlarımı sunuyorum."

"İslam dünyasını belli aralıklarla aynı çatı altında buluşturan platformların en büyük sıkıntısı uygulama eksikliğidir. Şayet Filistin davasında halen hiçbir mesafe alamamışsak, kaynaklarımızın sömürülmesine mani olamıyorsak, mezhepçilik üzerinden coğrafyamızın lime lime edilmesine 'dur' diyemiyorsak sebebi budur." Allah'ın bizlere bahşettiği onca imkana, petrole, nüfusa, doğal kaynağa rağmen hala Müslümanların önemli bölümü açlık, kıtlık, fakirlik ve cehaletle boğuşuyorsa hatayı önce kendimizde aramamız gerekiyor. Kendi hatalarımız için başkalarını suçlamak kolaycılık olacaktır. "
Asya, Avrupa ve Afrika'nın merkezinde bir ülke olarak coğrafyamızda yaşanan hemen her hadiseden en fazla biz etkileniyoruz. Komşumuz Suriye'deki savaştan, zulümden ve terör örgütlerinin baskısından kaçan 3 milyon 700 bin kardeşimize sahip çıkıyoruz. Suriye'den gelenlerin yanı sıra Irak'tan Afganistan'a kadar yüzbinlerce muhacire ensarlık yapıyoruz."
"2. Dünya Savaşı'nın galipleri tarafından kendi çıkarlarını korumak gayesi ile kurulan 1,7 milyarlık İslam aleminin kaderini Güvenlik Konseyi Daimi üyesi 5 ülkenin keyfine bırakan sistem artık ömrünü tamamlamıştır. İslam ülkelerini bir araya getiren İslam İşbirliği Teşkilatı gibi platformların da etkinliğini artıracak şekilde güncellenmesi şarttır."


***

Değerlendirme

Bu konuşmaya Gelişmiş İslam ülkelerinin ve Türkiye'nin geri kalmış İslam ülkelerine rehberlik etmede imkanları ve yöntemleri konusunda, bilimsel bir konuşma, umutlandırıcı bir bölüm ilave edilmeliydi diye düşünüyorum. "Keşke teknolojik kalkınma konusunda doyurucu sunumlar olsaydı" demiştim.
"Konunun özüne Malezya başbakanının odaklandığını, diğer liderlerin maalesef konunun uzağından teğet geçtiklerini, ülkelerinin özel meselelerini ve yıllardır her ortamda tekrar edilen ve tekrar edile edile de slogan haline gelen cümleleri tekrar ettiklerini ifade edeyim. Zirvenin hedefi geri kalmış İslam ülkelerini nasıl teknolojik kalkındırmaya ulaştırırız. Gelişmiş İslam ülkelerinin geri kalmış İslam ülkelerinin elinden nasıl tutabilir" olduğunu nakletmiştim.
Yorumumda haksız olmadığımı sanıyorum.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.