Sait Özdemir

Sait Özdemir

Izdırap çekmemiş olmak büyük bir felakettir.

Izdırap çekmemiş olmak büyük bir felakettir.

Izdırap çekmemiş olmak büyük bir felakettir.

Yıllardır gençlerle iç içeyim. Onların sorunlarını dinler tecrübelerimi aktarmaya çalışırım. Son zamanlara gençlerin en büyük problemlerinin başında maalesef okuldan mezun olduktan sonra karşılaştıkları işsizlik problemi bunun sonucu ortaya çıkan geç evlilikler başı çekmektedir. Bunların yanı sıra eğitimin zorluğu ve sonucunda alınan diplomanın bir işe yaramadığı algısı, zararlı alışkanlıkların artması da önemli sorun alanları olarak karşımıza çıkıyor. Bana göre tüm bu sorunların ortak temel noktası gençlerin “Hayatta belirgin bir hedeflerinin olmamasıdır.”gençlerden büyük bir kısmının ya bir hedefi yok ya da sıradan basit hedef peşindeler. Mesela iyi bir araba ev yemek içmek v.b gibi.

Çicero “ Izdırap çekmemiş olmak büyük bir felakettir.” Der.  Nasıl da doğru bir söz. Maalesef günümüz gençleri kısa yoldan zengin olmak istiyor. Hayatta yokluk nedir bilmeyen sıkıntı ve sorun yaşamayan insanlar sonunda doyumsuzlaşıyorlar, zararlı yollara başvurabiliyorlar.

Georgia Vasari, İtalyan ressam, yazar, tarihçi “Izdırap çekmemiş olmak, mutluluğu tattırmayan bir olumsuzluktur" der. Kendilerini vaktiyle sıcağa soğuğa açlığa susuzluğa alıştırmamış olanlar hiç bir sanatta ilerleyemezler başarı kazanamazlar. Şöhret ve başarı, rahat yataklarda uyumakla değil uykusuzlukla çalışmakla elde edilir. İnsanımızı kolay yoldan zengin olmak yerine, başarının zordan geçtiğine ikna etmek, rahmetin zahmette olduğuna inandırmak zorundayız. Unutmayalım ki; eğlence yerleri kahvehaneler, meyhaneler, kumarhaneler, internet cafeler başarısızlığa giden yolun istasyonlarıdır.

Kalın Sağlıcakla.

Sait ÖZDEMİR

Eğitimci &Yazar

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi