Sait Özdemir

Sait Özdemir

Kahrın da Hoş, Lütfun da Hoş

Kahrın da Hoş, Lütfun da Hoş

Ne güzel söylemiş koca Yunus; Hoştur bana senden gelen. Ya gonca Gül yahut diken. Ya hayattır yahut kefen. Narın da hoş, nurun da hoş. Kahrın da hoş, Iütfun da hoş.

Evet, sevgili dostlar yukarıdaki dizelerde olduğu gibi karşımıza çıkan olaylara karşı nasıl bir tepki biçimi geliştiriyoruz. Sabredebiliyor muyuz, yoksa isyankâr tavırlar mı takınıyoruz.

Her birimiz farklı yerlerde farklı alanlarda bir yaşam mücadelesi tutturmuş gidiyoruz. Hayat öyle bir koşturmaca içinde ki sahip olduklarımızın farkında değiliz. Tek düşüncemiz yeni şeylere sahip olma arzusu.

Daha iyi yaşamak, daha iyi arabalara binmek, daha güzel ev sahibi olmak,  çocuklarımızın daha güzel okullarda okuması, daha iyi diploma alması, daha çok maaş alacağı bir iş bulması diye sürüp giden hayat mücadelesi. Tüm bunları sağlayabilirsek mutlu oluyoruz, sağlayamazsak hayatı kendimize zehir ediyor. Bize biçilen bir ömür ve sonunda ölüm olduğunu unutmuşuz. Kalp kırıyoruz mal için, iş için, para için, makam için, eşya için.

MaI da yalan, mülk de yaIan, var biraz da sen oyalan. Demiş Yunus yıllar önce, kulağımızda kalmaz mı dostlar?

Hayat her zaman karşımıza tozpembe ve güzellikler çıkarmıyor. Bazen de istemediğimiz değişik senaryolar çıkarabiliyor. Bu senaryolara karşılık bizim hazırlıklarımız nedir. Çok sevdiğimiz değer verdiğimiz insanların yanımızdan ayrılmaları yok olmalarına karşı psikolojik olarak ne kadar hazırız. Psikolojik dayanıklılığımız ne kadar.

 Ne kadar sabırlıyız?

Peygamberimiz(S.A.V) diyor ki: Hastalık çekmeyen ve elinden malını kaybetmeyen bir kimse Allah katında hayırlı bir kul değildir. Çünkü yüce Allah (c.c.) sevdiği kulunun başına belâ ve musibet getirir. Belâ ve musibet getirdiğinde de ona sabır verir.

Sonuç olarak; Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz ifadesi ile Can bula cananını, bayram o bayram ola, Kul bula sultanını, bayram o bayram ola, Hüznü keder def ola, dilde hicap ref ola, Cümle günah aff ola, bayram o bayram ola…

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi