Sait Özdemir

Sait Özdemir

Kendini dünkü halinle karşılaştır

Kendini dünkü halinle karşılaştır

Kendini dünkü halinle karşılaştır. Bir başkasının bugünkü haliyle değil der, Toronto Ünv Psikoloji Profösörü Jordan Peterson.

Bu dünyada kimse hayata aynı yerden aynı çizgiden başlamıyor, bugüne gelene kadar aynı yollardan geçmiyor. Bazı insanlar daha doğarken sizden çok çok daha avantajlı, daha şanslı doğuyor olabilir. Hayat boyu çabalasakda onlara yetişme şansınız çok olmayabiliyor.

Öte yandan kendinizi sizden çok çok geride başlamış ve hala geride olanlarla karşılaştırmak da sizde başarmışlık duygusu oluşturup yerinizde saymanıza da neden olabiliyor.

Bu yüzden kendini dünkü sizle karşılaştırman belki faydasız görünebilir ama kendini dünkü senle karşılaştırıp her gün azar azar daha başarılı hale getirebilmek senden iyilere bakıp başaramayacağını düşünmekten daha iyidir.

En büyük değişim ve gelişim azar azar ama üzerine eklenerek meydana getirdiğimiz değişimdir.

Unutmayınız ki, kendinizi her sene bir önceki yıla göre yüzde on daha iyi duruma getirmek sizi başlangıç durumundan çok daha öteye taşıyacaktır. Sabah kalktığınızda kendi kendinize “hayatımda bugün düzene koyabileceğim şeyler var” diye düşünün. Bunlar genelde yapmak istemediğiniz şeyler.

Şöyle devam edin “hayatımı biraz daha düzene sokmak için yapmam gereken ve yapmak isteyeceğim şeyler neler?”

Ne istediğiniz hakkında düşünün. Etrafınızda neyin doğru olmadığına bakın. Etrafınızda doğru olmadığını düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapın. Ve bu listedeki kolay ve bariz şeyleri yapmaktan başlayın.

Yeni bir başlangıç yaptığınız zaman, geçmişte yaptığınız hatalar, yaşadığınız yenilgiler veya kaybettiğiniz zaman konusunda kendinizi olması gerekenden daha fazla hırpalamayın.

Sonuç olarak Kamil insan olmak adına Peygamberimiz Hz.Muhammed'in (s.a.v.) "iki günü eşit olan zarardadır" hadis-i şerifi bizim için bir düstur olmalıdır.

Kalın sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi