İrfan Küçükköy

İrfan Küçükköy

Mutluluk Anahtarı (1)

Allah’a sonsuz şükürler olsun ki Müslüman’ız. Türkiye’de hemen hepimiz Müslüman bir annenin, Müslüman bir babanın çocuğu olarak dünyattya geldik. Akrabalarımız Müslüman, arkadaşlarımız Müslüman, dostlarımız Müslüman. Bebekliğimizden beri İslam’ı görerek öğreniyoruz. Rabbimizin bin bir çeşit nimeti içinde en önemlisi Müslüman olmamızdır.

İslam Cennet bahçesi gibidir. İçinde çeşit çeşit manevi çiçekler, güller, sümbüller, karanfiller vardır. Bu bahçeden gereği gibi faydalananların yürekleri, elmas gibi parlamakta çağlayanlar gibi coşmaktadır. İnsanın kendini anlatırken söylediği en güzel söz “Müslüman’ım , Elhamdülillah” demesidir. İslamî yaşayışta en zayıf olanımız da bu kelamı inançla, gururla tekrar eder.

Mutluluk Anahtarı (1)

Mutluluk Anahtarı (2)

Her çağda insanlar mutluluğu araya gelmişlerdir. Kimi para ile, mal, mülk ile kimi makam, mevki ile, kimi şöhret, şan ile, kimi güç, kuvvet ile mutluluğa ulaşacağını, mutluluğun zirvesini böyle yakalaya bileceğini sanmıştır. Ne var ki kimileri bunları elde ettikleri halde mutluluğa ulaşamamışlardır. Üstelik, bütün insanların bu imkanlara ulaşmaları da mümkün değildir. Herkes zengin, herkes şöhret sahibi, makam, mevki sahibi olabilir mi? Bu eşyanın tabiatına aykırıdır Öyleysa mutluluğun her insanda bulunan bir pınardan, kaynaması, kaynaklanması gerekir.Fakir insan mutlu olmayacak mı? Şöhretten düşen insan mutlu olamayacak mı? Mutluluğu kayıp mı edecek? Herkesin mutlu olma hakkı vardır,

İslam bahçesinin iman pınarından mutluluk kaynamaktadir. Mutluluk pınarından, manevi kristal bardakla ile kana kana mutluluk içebilenlere ne mutlu. Sevginin insana verdiği mutluluğu, başka hiçbir duygunun vermesi mümkün değildir. Peygamberimiz, insanın evladüiyalini sevmesini ibadet olarak vasıflandırıyor.Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, Ana baba sevgisi, evlat. Torun sevgisi, vatan, millet sevgisi… İnsan sevgisi. hayvan sevgisi, doğa sevgisi, sevgi, sevgi , sevgi. Her sevgi mutluluk kaynağıdır. İmanın özü de sevgidir, insanlığın özü de sevgidir.

Her şey karşısında sevgi pınarı çoşmayanlar bedbaht kişilerdir. Onlara mutluluk terimi çok şey söylemez.

Böylece mutluluğun birinci kapısının giriş kapısının anahtarını verdik. Yazımın ilerleyen günlerinde, başka kapılar için de, oturma odası kapısı için de, salon kapısı için de. Yatak odası kapısı içinde, kiler kapısı için de mutluluk anahtarlarını vermeğe devam edeceğim inşallah.

***********

NOT: Konu devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.