Sedat Yılmaz

Sedat Yılmaz

Pandemi henüz bitmedi!

Pandemi henüz bitmedi!

Aşı teknolojisinde gelinen nokta hakikaten bir devrim. Ünlü Time dergisi son sayısında konuyu boşuna kapak yapmamış… Demek ki insanlık, uzun yıllar salgınlarla beraber yaşayacak ama elde ettiği devrim niteliğindeki teknolojiyle sağlıkta, sosyal hayatta, ekonomide ve birçok alanda yeni başarılara kapılar açacak.

Tabii günümüzün konusu, koronanın yeni varyantı delta. Son olarak 90’a yakın ülkede görüldü. İngiltere yine günlük yüksek vakalar ile dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Bu ülke nüfusunun yüzde 60’ını iki doz olarak aşılamıştı. Diğer taraftan İsrail’de virüse enfekte olan her üç kişiden biri, iki doz aşıyı yaptırmış olanlardan oluşuyor. Aşı üreticisi Rusya’da da delta hızla yayılıyor.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre 30 vilayetimizde salgın vakaları artışa geçti. Delta varyantı 26 vilayette görüldü. Salgın İstanbul’da yayılıyor. 224 vakanın 134’ü İstanbul’da…

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen uçuşlar durduruldu. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu da maskelerin çıkarılması veya gevşemesiyle grip hastalarındaki sayının arttığını belirtiyor.

***

Ünlü stratejist Abdullah Çiftçi, şu anda sahnede delta varyantının olduğunu, Kasım’a kadar söz konusu salgının devam edeceğini, Kasım ayı ile birlikte Eİ (Epsilon) varyantının ortaya çıkacağını ve sonrasında Zeta ve Eta varyantlarının insanlığı tehdit edeceğini haber veriyor.

Açıkçası ekonomilerin açıldığı, insanların tatil için birbiriyle yarıştığı, cadde ve sokakların dolduğu dünyada koronavirüs salgını yeniden delta ile hareketlenmeye başladı.

3 milyar insanın aşılandığı dünyada aşılamada ilk 10 ülke arasındayız. 48 milyon kişi aşılandı. Her dört kişiden biri aşılı. Aşılananların 15 milyonu iki doz aşı uygulanan kişiler. Her gün 1 milyon insanımız aşılanıyor. Henüz günlük 5 bin vaka ve 50’nin üzerinde ölümle salgında yol alıyoruz. Günlük 60 binli vakaları düşündüğümüzde buna da şükür diyoruz.

Evet aşılama hızla sürüyor. Hatta sırası gelenler artık hastaneleri beklemek zorunda bile değil. Zirâ belediyeler de devreye girdi.

İstanbul’un şirin ilçelerinden Zeytinburnu Belediye Yönetimi telefon mesajlarıyla halkı aşı olmaya çağırıyor. Belediyenin telefon çağrısı aynen şöyle:

“… Aşı olmayı daha fazla ertelemeyin. Belediye binamızın önünde ve 58. Bulvar’daki aşı noktaları, 15.00 – 20.00 saatleri arasında hizmetinizde. Sıranız geldiyse, Cuma gününe kadar randevu almadan aşınızı yaptırabilirsiniz…”

***

Tahminime göre tüm belediyelerimiz aynı hassasiyetle hizmetlerini sürdürüyor. Çünkü işin şakası yok. Aşılamayı en kısa zamanda hızlı bir şekilde bitireceğiz. Fakat aşılandık diye de sere serpe kendimizi sokağa atmayacağız. Yani tedbirlere sıkıca sarılacağız.

Yoksa Mehmet Ceyhan Hoca’nın dediği gibi, “…Aşılama hızı yüksek ama önlem yok: Vaka ve ölüm sayısı yüksek…” olursa bu kadar zahmetin hiçbir kıymeti harbiyesi olmaz.

Belirsizlik yüksek ve pandeminin ne kadar süreceğini kestiren, bilen yok. İnsanoğlu aşıda devrimi yakaladı, koronavirüsten muhteşem bir hediye aldı ama bu devrimin bir evrilme ve gelişme süreci var.

Dolayısıyla “Kalabalıklara girmeyeceğiz… En az iki metre sosyal mesafe kuralını koruyacağız… Maske kullanmaktan imtina etmeyeceğiz… Temizliğe her zamankinden daha fazla hassasiyet göstereceğiz…”

Delta ve gelecek diğer varyantların gündeme düştüğü bu ortamda Bilim Kurulu toplantısından inşallah aklı selim kararlar çıkar.

***

Aşılamanın hız kazanmasıyla ekonomiler beklenenden daha hızlı bir toparlanmaya girdi ama ana sorunlar sürüyor. Pandemi, yaşanan küresel kuraklık ve tedarik zinciri sorunları sebebiyle gıda ve emtia fiyatlarında yaşanan zirve artışlarla oluşan enflasyonun bir müddet daha problem olacağı gözleniyor…

Dolar değer kazanıyor. Buna paralel gelişen ülkelerin finansman dengesi bozuluyor. Fiyat istikrarı tehlikeye giriyor… Tespiti yapan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens.

Tekrar hatırlatmakta fayda var… Salgınla ilgili riskli dönem bitmiş değil. Hayat normalleşse de alıştığımız maske, mesafe ve temizlik (MMT) formülünü asla terketmememiz gerekiyor.

Aşıda yakalanan RNA (ribonükleik asit) tabanlı teknolojinin daha geliştirileceğini biliyoruz, ancak şu anda acil durum için yapılacak işler var… Aşı ve MMT…

Kovide yakalanan bir doktorun tavsiyesini asla unutmayalım:

“…Ciğerlerimde ciddi tutulum vardı. Solunum sıkıntısı oluştu. Hiçbir ihtiyacımı karşılayamaz oldum. Sırt ve bacak ağrılarıyla uykusuz geceler geçirdim. Vasiyetimi yazdım ve eşime her şeye hazırlıklı olmasını söyledim. Herkesi aşı olmaları için uyarıyorum…”

analizgazetesi.com.tr / yazının devamı..

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sedat Yılmaz Arşivi