Sait Özdemir

Sait Özdemir

Problemler hayatın renkleridir..

Problemler hayatın renkleridir..

Problemler hayatın renkleridir..

Hayatta karşılaştığımız sorunları problemleri hayatın renkleri olarak görmek gerekir. Hz Mevlana sabrı; genişliğe ulaşmanın anahtarı olarak ifade eder. Engelleri aşmanın yolu gayret ve sabırdır.

Belirsizlik; hedefsiz yaşayan bir insanın, hiçbir şeyden zevk almamasıdır. Tabiatın insanlığa sunduğu güzelliklerden alabildiğine yararlanmalıyız. Hayatın renklerinden ağacından, böceğinden, kuşlarından, yağmurundan, bulutundan, güneşinden…

Tat almalı, var olmanın mutluluğunu hissetmeliyiz tüm bedenlerimizde.

Unutmayalım ki; dünkü acılardır bugünkü sevinçlerimizin kaynağıdır. Bütün karanlığı bir iğne deliği kadar aydınlığın bitirdiğini de unutmayalım. Sabah gözünüzü açtığınızda güneşe karşı gülümseyerek “Yaşamak güzel şey be kardeşim” diyebiliyor muyuz?

Hayat Problem Çözmektir, der Popper

Bakmayın siz içinde bulunduğumuz ortamda hayatın renklerinden kendilerine siyahı seçen birilerinin çoğalmasına. Problemlere bakış açımızı yenileyip onları düşman görme yerine onlarla yaşamayı öğrenmeliyiz.

Tolstoy “Mutlu olmak istiyorsanız hayatı cisimde değil ruhta olduğunu anlamalıyız” der.

Yaşlı bir kişi dağdan odun topluyor. Sırtına yükleyip evine doğru yola koyuluyor. Yorulduğundan biraz dinlenmek için bir kayanın üzerine oturup düşüncelere dalıyor. Kendi kendine bu hayat ne kadar zor odun taşı, tarlada çalış, eve git soba yak, koyunları otlat her biri ayrı bir dert ölsem de şu hayattan kurtulsam diye kendi kendine söyleniyor. Birden yanında biri beliriyor. Buyurun amca bir emrin mi var diye soruyor. Yaşlı amca bir anda o kişiyi canını almaya gelen ölüm meleği zannedip çok korkuyor. Yaşlı amca bu soru karşılığında o kişi ye bir isteğim yok evladım yardım etsen de şu odunları bir sırtıma alsam diyor.

Sabırlı ol. Sakin ol. Hepsinden önemlisi kendin ol. Kendini ve hayatı sev, doya doya yaşa. Sevdiğin şeyi yap, yaptığın şeyi sev.

Sözün özü: Sorunlar karşısında hiçbir zaman pes etmeyelim.

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi