Saç ayağının ayağı üç olur.

Saç ayağının ayağı üç olur.

İster kral, ister köylü olsun, dünyada en mutlu insan evinde huzur olandır der, Goethe.

Ne kadar da haklı değil mi? Maalesef günümüzde en önemli problemlerden birisi de aile içi huzur ve mutluluk olmuştur. Aile içinde bir takım küçük ve istenmeyen problemler mutlaka çıkacaktır. Önemli olan bu problemlere aidiyet duygusu içerisinde yaklaşabilmektir. Biz bir aileyiz duygusunu yaşatabilmektir. Aidiyet duygusunu atalarımız en güzel bu sözlerle anlatmış. Türkmenistan Türklerinin bir atasözü vardır; ne demiş atalar, nur içinde yatanlar “Saç ayağının ayağı üç olur, biri birine güç olur biri kırılırsa hiç olur”

Yıllar önce bir dizi konferans ve seminer vermek için gittiğim Kazakistan ve Kırgızistan da Kırgızların halk hikâyelerinde geçen aile içi iletişim ve mutluluğu özetleyen şu kısa hikâyeden bahsetmişlerdi. Hikâyede köyün birinde pınara su getirmeye giden genç ve güzel bir kızı bir ayı’nın kaçırıp inine götürdüğünden bahsedilir. Bunun üzerine tüm köylüler ve yakın çevre köylüleri genç kızı aramaya koyulur. Bütün arama neticeleri başarısızlıkla sonuçlanır. Aylar sonra genç kız bitkin bir halde bir mağarada bulunur.Köylüler genç kızı bulduklarına çok sevinir onu evine götürmek isterler ancak genç kız gelmez. Neden gelmek istemediğini sorduklarında aldıkları cevap oldukça şaşırtıcıdır,”Ayı da olsa bir eşim, mağarada olsa bir yuvam var” der.

Unutmayalım ki; yuva niteliği taşıyan bir aile gerçek gücünü aidiyet duygusundan alır.

Ailede eşler biri birlerini velinimet olarak görmeli ve şükretmelidir.

Onlara ısınıp kaynaşasınız diye size kendi türünüzden eşler yaratıp aranıza sevgi ve şefkat duyguları yerleştirmesi de O’nun kanıtlarındandır. Doğrusu bunda iyi düşünen kimseler için dersler vardır. (Rum suresi 21 Ayet)

Kalın Sağlıcakla.

 

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi uzmanı&Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.