"Bakan Kirişci, Türkiye Yüzyılı Tarım Stratejileri'ni anlattı"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Güvenilir Ürün Platformu ev sahipliğinde, Adana Ticaret Odası, Yayla Gıda, Refleks Gazetesi ve Kebo Gıda destekleriyle Adana’da gerçekleşen büyük tarım buluşmasında sulama, enerji, finansman, yapısal reformlar dâhil tüm alanlarda sorunların teker teker çözüleceğine ve üretimin daha fazla artırılması için her türlü imkânın seferber edileceğine dair mesajlar aldık.

bakan-kirisci.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana’da bir otelde düzenlenen “Tarımın Yeni Yüzyılı Üretime Gönül Verinler” ödül törenine katıldı.

Kirişci, Adana'da son 20 yılda 33,1 milyar liralık tarımsal destek ve yatırım yapıldığını ifade ederek, bunları örnekleriyle anlattı.

- Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’de şu an için kuraklık ve su kaynakları açısından büyük bir problem olmadığını fakat gerekli önlemlerin mutlaka alınması gerektiğini kaydederek, “Su Verimliliği Seferberliği başlattık. Bu çerçevede, ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle ‘Suda Sıfır İsraf’ temasıyla tüm canlılar için hayati önemde olan suya dikkat çekeceğiz” dedi.

- "Bu mübarek günlerde, İsveç'in, Müslümanların kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına izin vermesi, hem ikiyüzlülük hem de aslında bir nefret suçudur"

- "1 milyon 152 bin çiftçi için 8,6 milyar liralık mazot ve gübre desteğini 6 ay öncesinden ödemeye başladık"

- Mazot ve gübre desteği

Mazot ve gübre desteklerinin erkene çekildiğini anımsatan Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, "1 milyon 152 bin çiftçi için 8,6 milyar liralık mazot ve gübre desteğini 6 ay öncesinden ödemeye başladık." dedi.

- "TMO tarihinde hiç olmadığı kadar etkin bir hale geldi"

Regülasyon kurumlarının çiftçinin zor zamanında yanında olduğuna dikkati çeken Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TMO tarihinde hiç olmadığı kadar etkin bir hale geldi. Bu çerçevede de buğday alım fiyatını yüzde 231, arpanın yüzde 254, şeker pancarının yüzde 245 artırdık. Fındığı 54 liradan, sultani adını verdiğimiz üzümü 27 liradan aldık.

- "Çok şükür Türkiye'de artık bir TEKNOFEST kuşağı doğdu"

Bakan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün savunma sanayiinde yerlilik ve millilik oranı yüzde 20'lerden yüzde 80'lerin üzerine çıktı.

- "Şu anda kişi başı su tüketimimiz yıllık 1323 litre"

Bakan Kirişci, su varlığının önemine dikkati çekerek şunları aktardı:

"Şu anda kişi başı su tüketimimiz yıllık 1323 litre. Bizim için bugün bir problem yokmuş gibi durabilir ama nüfusumuzun artması, sanayimizin gelişmesi ve tarımsal üretimimizin artmasıyla bizim bu konuda gelecekte su fakiri ülkeler statüsüne düşmemize de sebebiyet verebilir.

- Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yağışların azlığına değinerek, "Yeraltı sularını da dikkate aldığımızda suyla ilgili bir problemimiz yok. Önümüzdeki haftadan itibaren o beklediğimiz yağış gelmezse tarımsal üretimle ilgili verim hususunda kısmi olarak bir endişe taşır durumdayız." dedi.

- Bakan Kirişci, çıkan suyun yüzde 75,77'sinin tarımsal sulamada, geri kalan yüzde 23,25'lik kısmının da içme ve kullanma suyu olarak kullanıldığını belirtti.

- "Devlet Su İşleri, Lale Devri'ni yaşadı"

Sulama yatırımları konusu gerçekten önemliydi. Tabir yerindeyse; Devlet Su İşleri, Lale Devri'ni yaşadı. Pek çok projeyi de hayata geçirmeye çalıştık."

- "Orman alanlarımızı 20 yılda yüzde 11 artırdık"

Türkiye'deki orman varlığı alanlarının arttığını vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

"Şu anda Avrupa'da orman alanlarını arttıran bir ülkeyiz ama bir taraftan dünyada da 10'uncu sıradayız. Mutlak suretle endüstriyel ormanla ilgili çalışmalarımıza hız vermemiz gerekiyor. Orman alanlarımızı 20 yılda yüzde 11 artırdık.

- "Gıda nakil zincirini kısaltmalıyız"

Türkiye'deki sorunlardan birinin tarım ürünlerinin nakil zincirinde yaşandığını belirten Kirişci, "Bu zinciri kısaltalım. Nasıl kısalacak peki? Kent tarımı diyoruz. İstanbul'a, Türkiye'nin yüzde 25 meyve ve sebzesini tüketen şehre 76 ilden ürün taşınıyor.

sedat-yilmaz.jpg

Ekonomi yazarı Sedat Yılmaz;

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Güvenilir Ürün Platformu ev sahipliğinde gerçekleşecek büyük buluşmada “üretime gönül verenlere ve

tarim-1.jpg

Türkiye’nin tarımdaki emekçilerine” teşekkür ederek, plâketleri sundu.

tarim.jpg

Çiftçilere de plaket verilen programa, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Milletvekilleri, gazetemiz yazarlarından Sedat Yılmaz, Sanayi Odasi Başkanı Zeki Kılavuz,

20230124-153524.jpg

Alper Tansel, Coca-Cola Avrasya Ortadoğu Operasyon Biriminde Kurumsal İlişkiler, İletişim ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Sinan Cem Şahin, İstanbul TOB Baskanı Ali Topuz, Adana TOB Baskanı Yücel Bayram...

20230124-170528-001.jpg

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci konuşuyor, çifçilere ödemeyi 6 ay önceden yaptık..

Bakan Vahit Kirişci, “Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızla birlikte ‘Su Verimliliği Seferberliği’ başlattık. Bu kapsamda, ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle ‘Suda Sıfır İsraf’ temasıyla tüm canlılar için hayati önemde olan suya dikkat çekeceğiz” diye konuştu.

bakan.jpg

Programın sonunda Bakanlığın desteklerini değerlendirerek Türkiye’de katma değeri yüksek üretimler yapan çiftçilere, ilgili sektörlerde başarılı olan girişimcilere, şirketlere ve kurumlara ‘Üretime Gönül Verenler’ ödülleri dağıtıldı.

yazının devamı..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.