Unutamıyorum elimde değil?

Unutamıyorum elimde değil?

Affetmek ve unutmak iyi insanların intikamıdır. Friedrich Schiller

Bazı insanlar vardır “Unutamıyorum elimde değil “ derler. Hâlbuki unutmak insanın elinde olan ve irade gücü isteyen bir durumdur.

Filozof Bergson “Beynin asıl görevi bize hatırlatmayı değil, unutmayı temin etmesidir. Zaman baba elinde sihirli bir fırça gibi zihnimizde yer eden kötü olayları bize hiç sormadan kendi kendine silip durur. Hatta ruhumuzu karartan kötü olayları silip yerine yeni güzellikleri yerleştirince yaşama sevincimiz de artma olur ”der.

İnsan; bazen yaratılışı icabı bazen de bilerek unutur. Ama unutmaması gereken bazı şeyler vardır ki, bunları hiç unutmaması ve daima hatırında tutması gerekir.

Lokman Hekîm ne güzel buyurur: “İki şeyi unutma: Allah Teâlâ’yı ve ölümü. İki şeyi de unut: Başkasına yaptığın iyiliği ve başkasının sana yaptığı kötülüğü. İlk olarak ne olduğumuzu, neci olduğumuzu, bu dünyaya niçin geldiğimizi ve sonrasında nereye gideceğimizi özellikle hiç mi hiç unutmamalıyız. İnsan olarak yaratıldığımızı, yaratılış gayemizi, bizi yaratanı bizden ne yapmamızı, nasıl davranmamız gerektiğini unutmamalıyız. Bazen hoşumuza giden bir şeyin bizim hakkımızda kötü, bazen de istemediğimiz, sevmediğimiz bir şeyin de bizim için hayırlı olabileceğini unutmamalıyız.

Beynin kendi kendini resetleme olayına karşı çıkan ve kendisine yapılan haksızlığı unutmamak için direnenlerde olabilir. Biri kendisine bir fenalık yapmıştır onun bana yaptığını unutmayacağım diye dayatır. Kendine yapılan haksızlığın mutlaka karşılığını vermek için fırsat kollar uğraşır durur. Bir fırsatını bulup bu amacını gerçekleştirir. Ancak bu yüzden başına başka bir bela daha gelebilir. Şimdi şöyle düşünelim bu adam kendisine yapılan bu kötülüğü unutmamakla iyi mi etmiş oldu? Unutsa idi yani beynin unutmak için harcadığı çabayı engellememiş olsaydı kendisine büyük bir iyilik yapmış olacak mıydı?

Geçmişe tutunmamak önemlidir, çünkü tadını çıkarmamız gereken bir hayat vardır önümüzde. Bu yüzden, unutmak için elimizden geleni yapmalıyız. Unutmak mümkün. Sadece biraz irade ve gelecek umudu yeterlidir.

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.