Zekânın gerçek değerini veren iyi bir ahlaktır.

Güzel ahlak hayırlı bir yoldaştır. Akıl hayırlı bir arkadaştır. Edep ise hayırlı bir mirastır. Hz.Ali(r.a)

En mutlu en yararlı insan, düşünce ve ahlak etkinlikleri uyumlu olan ve bunu bir bütün olarak dışarıya yansıtan insandır.

Bir insan ne düşünüyor, gönlünden ne geçiriyorsa, bunu hareket ve sözleriyle belli eder; açığa vurur.

Ahlak, insanın kendisi dâhil, varlıkla ve insanlarla ilişkilerinde nasıl davranması ya da davranmaması gerektiğini gösteren değer yargıları bütünüdür.

İnsanın, kafasının içindeki düşünce ne ise konuşmasında da onu dile getirir. Bu durum ahlaki eylemlerine de yansır. Ahlaki değerler bir toplumda ne derecede kök salar, benimsenir ve gelişirse, o toplumda o derecede ahlâklı ve karakterli insan yetişir.

Sokrates bütün insanlar mutlu olmak istemekte, mutluluğun peşinde koşmaktadırlar. O halde mutluluk insanın peşinden koştuğu şey, onun amacıdır.

Akıl ve bilinç sahibi bir varlık olarak insanın amacı erdemli olmaktır.

Sokrates insan mutlu olmak istiyorsa erdemli olmalı, erdemli yaşamalıdır.

Sokrates’e göre erdem bilgidir, bilgisizlik de erdemsizliktir.

Bütün insanların iyiyi isteyip kötüden kaçan bir yapıda olduğunu düşünen Sokrates için hiç kimse bilerek ve isteyerek kötülük yapmaz, kötülük bilgisizlikten kaynaklanır, der.

Ernest Hemingway, Ahlak konusunda inandığım ilke şudur der, bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir, der.

Denis İvanovic Fonvizin, Rus oyun yazarı, 1745 - 1792 yılları arasında yaşamıştır. Zekâ ile gururlanmak da boş der. Tek başına zekâ değersiz şeydir. Zekâsı işlek ne kötü kocaları, kötü babaları, kötü vatandaşları gördük!

Zekânın gerçek değerini veren iyi ahlaktır. Onsuz zeki bir adam korkunç bir ucubedir.

Ahlak, zekânın bütün inceliğinden üstündür.

Sonuç olarak; En kötü düşmanlarımız cahil ve basit insanlar değil, okumuş ve ahlakları bozuk olanlardır, der. Graham Greene

Kalın sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman&Aile Eğitimi Uzmanı

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar