Bana kendimi önemli hissettir.

Herkesin boynunda asılı görünmez bir levha vardır. Üzerinde ‘Bana kendimi önemli hissettir’ yazar. İnsanlarla birlikte olduğunuzda bu mesajı asla unutmayın.” der dünyanın en başarılı iş insanlarından olan, öldüğünde kişisel servetinin 98 Milyon Dolar olduğu tahmin edilen, odağında insan olan bir kültür meydana getiren Mary Kay Ash.

İnsanlarla iyi iletişim kurmanın temeli onlara değer verdiğinizi hissettirmektir. Bir kişiden özür dilemek ya da ona teşekkür etmek “Sen benim için önemlisin, seninle ilişkime değer veriyorum.” anlamına gelir.

Önemsenme, ait olma, kabul görme, değerli hissetme, onaylanma, güven, sevgi, başarı, fark edilme, tanınma gibi Maslow'un da ihtiyaçlar hiyerarşisinde belirttiği her insanın özünü oluşturan insanı insan yapan duygular.

Kaç milyon yıl, kaç kuşak gelip geçse de insan hala aynı duyguları besliyor aynı duygusal ihtiyaçlar peşinde koşuyor, ailesinde arkadaşlarında evinde eşinde işinde bu ihtiyaçlarını giderecek doğru kişiyi ve doğru yeri arıyor.

Bulduğu zaman dört elle sarılıyor bulamadığı zaman hayal kırıklığı yaşıyor.

Değişmeyen tek şey değişim derler, aslında değişmeyen tek şey duygular ve insanın insanı önemsemesi, önemli hissetmesi, önemli hissettirmesi...

Eşler birbirlerine karşı, anne ve babalar da çocuklarının duygularına dokunabildikleri ve onları ailenin birer ferdi olarak aidiyet duygusu oluşturabildikleri, ölçüde mutlu ve başarılı bir aile olabiliyorlar.

Herhangi bir ilişkide uzun süreli bir etki oluşturmak mı istiyorsunuz?

Bunun en kolay yolu karşınızdaki insana değerli olduğunu hissetmesini sağlamanızdır.

Bunu nasıl yapmalıyız dediğinizi duyar gibiyim.

Bunun için dört güzel tavsiye vererek yazıma son veriyorum.

Karşılaştığınız herkesi büyük bir hevesle selamlayın.

Coşkulu ve içten bir sevk ile selamlama, tüm iletişimin gidişatını belirler.

Yavaşlayın.

Sohbetlerinizde karşınızdakini gerçekten dinlemek için vakit ayırın. Birisi ile konuşurken, sonrasında ona ne söyleyeceğinize değil, sözleri ile, tonlaması ile ve beden dili ile "onun" ne söylediğine odaklanın. Rahatlayın ve cevap vermeden dinleyin.

Geçmiş sohbetlerinizin ve karşılaşmalarınızın ayrıntılarını hatırlamaya çalışın.

Size daha önce aktardıklarını ile ilgili sorular sorun. Bu basit yöntemle insanlara sizin için ne kadar önemli olduklarını gösterirsiniz.

İnsanların sizin için yaptıkları küçük şeyleri taktir edin ve hiç bir zaman "teşekkür ederim" cümlesini söyleme fırsatını kaçırmayın.

Bir insana kendisini değerli hissettirmenin ilk adımı ona yaptıkları için teşekkür etmek ve gerektiğinde ondan özür dilemesini bilmektir. “Teşekkür ederim.” ve “Özür dilerim.” sözleri doğru zamanda ve içtenlikle kullanıldığında bütün ilişkilerimizde bir sihir etkisi yapar.

Çok şaşalı bir şey olması gerekmiyor. Birkaç nazik cümle veya kısa bir e-posta veya mesaj bile yeterli. Taktirinizi göstermek ve sevdiğiniz insanlara şefkat göstermek için basit yollar bulun.

Unutmayalım ki, başarının yolu insandan, insan duygularını anlamaktan anladığını hissettirmekten ve önemsemekten geçiyor...

Kalın Sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum