Sait Özdemir

Sait Özdemir

Büyük Bir Derdin Mi Var?

Büyük Bir Derdin Mi Var?

Hz. Mevlânâ “Büyük bir derdin olursa Rabbine dönüp ‘Büyük bir derdim var’ deme; derdine dön ‘Büyük bir Rabbim var’ de der.

Lafayette Ronald Hubbard (ya da L. 13 Mart 1911 – ö. 24 Ocak 1986) Amerikalı bilimkurgu hikâyeleri yazarı, ”İnsanoğlu ancak başarma azmi ve kararlılığı içinde bulunursa müthiş bir gayret sarf eder “der.

Problemleriniz çok ve çeşitli olabilir. Burada önemli olan ümitsiz olmamaktır. Öncelikle onları tanımaya çalışmak ve onlarla bahşedebilmek için değişik yöntemler deneyelim.

Bir gün hayatındaki engelleri aşamamaktan yakınan bir adam bilgenin yanına gelir ve “Efendim ben, önüme çıkan engellerin hiçbirini aşamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?” der.

Bilge, adamı da yanına alır ve pencerenin önüne getirir. Camda kanatlarını açmış çırpınan bir kelebek vardır. Dışarı çıkmaya çalışıyor, ama devamlı camlara çarpıyordur. Bilge, kelebeğin çıkışını kolaylaştırmak için yavaşça camı açar, ama bu da işe yaramaz. Kelebek yine çırpınıyor ve cama çarpmaya devam ediyordur. Bunun üzerine bilge yanındaki adama döner ve “Kelebek dışarı çıkması için gerekli olan tek yolun, şeffaf olduğu için dışarıyı gösteren, ama gerçekte kapalı olan camların olduğunu sanıyor...

Oysa birazcık geri çekilip şöyle bir baksa, dışarı çıkması için kocaman bir camın açıldığını kolayca görecektir. Ne var ki, bütünü göremeyip sadece bir noktaya odaklandığı için, kendisini odanın içinde tutsak kalmaya mahkûm etmektedir.

İşte hayat da böyledir! Bazen önümüze aşılmayacak zannettiğimiz engeller çıkar ve hayatı bize dar eder. Bu durumda yapılması gereken şey, bir adım geri çekilmek ve sakin bir kafa ile farklı bir çıkış yolu aramaktır...”

Olaya dışarıdan farklı biz gözle baktığımızda küçük büyük herkesin kendine göre bir problemi vardır. Önemli olan problemleri çözmek için sakin bir zihinle düşünmek ve problemleri tam tanımadan analiz etmeden karar vermemek. Zayıf ve güçlü yönlerimizin neler olduğunun tespit edip zayıf olan yönümüzü güçlendirmeye çalışalım.

Unutmayınız ki; dünya hayatı inişli çıkışlıdır. Her zaman, bulunduğumuz durumun gelip geçici olabileceği aklımızdan çıkmamalıdır. İçinde bulunduğumuz durumun geçme süresi bizlere bağlıdır.

Hayat size mutlaka bir çıkış noktası gösterecektir.

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi