Sait Özdemir

Sait Özdemir

Değişen Sadece Zaman Mı?

Değişen Sadece Zaman Mı?

İçinde yaşadığımız çağı en güzel şekilde tanımlayan iki kelime değişim ve hız’dır.

Peki, İnsan değişir mi?

İnsan ne kadar değişir?

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir'' der Herakleitos.

İnsanoğlunun var olduğu andan şu zamana kadar neler değişmedi ki.

Derisini değiştirmeyi bilmeyen yılan ölür” diyen Nietzsche’de değişimin bir ihtiyaç olduğunu vurgulamıştır.

İnsan hayatında gerçekten de sabit ve değişmeyecek olan tek şey değişim ve bizim de değişeceğimiz gerçeğidir. Değişim yaşla birlikte yavaşlasa da, her yaşta insanlar gelecekte ne kadar değişeceklerini öngörmek konusunda yanılabilirler.

Bunun insan hayatına hangi alanlarda yansıdığını göstermek için Harvard Üniversitesi psikologlarından Daniel Gilbert bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmada en iyi arkadaşları, en iyi tatilleri, en sevdikleri spor ve müzik toplulukları konusunda katılımcılara üç soru sorulmuştur.

Bu sorulardan birincisi bugünkü tercihleri, ikincisi gelecek on yılda bunun değişip değişmeyeceği konusundaki öngörüleri, üçüncüsü de son on yılda spor ve müzik zevklerindeki değişikliği değerlendirmeye yöneliktir.

Yukarıdaki bilgilerin ışığı altında, katılımcıların son on yılda bu konuda önemli değişiklikler olduğunu ancak gelecek on yılda böyle bir değişiklik beklemediklerini söylemelerini tahmin etmek zor olmaz sanırım. Bunun nedeni insanların hatırlamanın kolaylığı ile hayal etmenin zorluğunu karıştırmasıdır.

Bu nedenle on yıl önce nasıl bir insan olduğumuzu kolayca hatırlayabilirken, on yıl sonra nasıl olacağımızı gözümüzde canlandırmakta zorluk çekeriz. Bu durumu öngöremediğimiz için de, bize bu konuda bilgi verilse de, böyle bir sonucun gerçekleşme ihtimalini uzak buluruz.

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsun; niye bugünden başlamıyorsun” diyor, Epictetos. Değişimin okyanusuna kendi kol ve kanatlarımızla açılalım. Bu değişimi yaparken kendimizle, ailemizle, arkadaşlarımızla ve tüm varlıklarla ilişkilerimizde bir kesmeden yapmaya başlayalım. Umutları bileyelim. Geçmişte kalarak sürekli arkaya bakarak değişime yenilmeyin.

J.Knittel “Eğer geçmişi çok seviyorsanız yaşlanıyorsunuz ’’ der.

Değişin ve gençleşin.

Kalın sağlıcakla.

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Sait Özdemir Arşivi