Sait Özdemir

Sait Özdemir

Dinlenmek iş değiştirmektir.

Dinlenmek iş değiştirmektir.

Ünlü Fransız tarihçisi Ernest Renan(1823-92). Kariyerini rahiplik ve din üzerine kurma amacıyla yola çıksa da daha sonra bu kararından vazgeçen ve dini teolojik açı yerine tarihsel bir açıdan inceleyen bir profesör.

Gençlere her şeyden önce iyi bir adam olmalarını söylüyor. Mutlu ve mesut bir hayat için tek şart vardır oda iyiyi ve doğruyu araştırmaktır, der.

Hayattan memnun olmanız hayatı güzel bir şekilde değerlendirmek, kendi kendinizden memnun mutlu ve barışık olmanızla mümkündür, der.

Durup dinlenmeden çalışmamızı, eğlenmeye de zaman ayırmamızı, yorulmadan çalışmanın sırrına ulaşmayı tavsiye eder. Bir işi en iyi şekilde yapabilmek için vazgeçmeden o işi yapmanın insanı yorabileceğini bunun içinde bu yorgunluğu başka bir çalışma yaparak gidermenin daha sağlıklı olabileceğini söyler.

Çünkü beyin bir çalışma ile meşgul olduğunda diğer bölümlerinde boşluk oluşabilir der. Bu boşlukları iş değiştirerek değerlendirmek mümkündür.

Dinlenmek iş değiştirmektir.

İlmi bir çalışma üzerinde yoğunlaştıktan sonra dinlenmek için mesela biraz tarih okuyabilir, şiir yazabilirsiniz. İnsan birçok işi bir arada yapabilir yeter ki onları birbiri arasındaki boşluklara yerleştirebilmeyi bilsin.

Şairin birine “Sen bizim istediğimiz şiiri yazmıyorsun” diye sitem etmişler. O da: “Sizin istediğiniz şiiri ancak siz yazabilirsiniz. Ben kendi istediğim şiiri yazıyorum” demiş.

Gençler gençliğinin kıymetini çok iyi bilmelidir.

Yaşlı bir adamla genç bir delikanlı merdiven basamaklarını çıkarken yaşlı olan, her yeni bir basamağı aştığında diğer basamakta şükür duası ediyor. Bunun üzerine beraber merdiven çıktıkları gence dönerek sana benim bu halim biraz tuhaf görünüyor değil mi? diye soruyor. Hakkın var ben her basamağı aştığımda Allah’ıma bir kere daha şükrediyorum. Sen şimdi bunun ne anlama geldiğini anlayamazsın. Fakat bir gün gelecek sende merdiven basamaklarını aşmanın bir kere değil bin kere şükretmeye değer bir hadise olduğunu işte o zaman anlayacaksın demiş.

Unutmayalım ki, herkes kendi hayatının şairidir, yazarıdır, hayat hikâyesinin kahramanıdır.

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi