Sait Özdemir

Sait Özdemir

Düşünen, sorgulayan, üreten insan olmak.  

Düşünen, sorgulayan, üreten insan olmak.  

Bu hafta kütüphaneler haftası. (29 Mart-04 Nisan 2021Pazar)

Ünlü İngiliz şairi Lord Byron’ın “Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir,der.           Bizleri düşünen, sorgulayan, çalışan ve üreten yapan yol  ancak okumaktan geçer.En  etkili öğrenme yolu okumaktır.

Okuma alışkanlığı pek  de kolay elde edilen bir alışkanlık değildir. Hele ki günümüzde sosyal  medya ve sanal ortamlarda oyun oynamak, sohbet etmek, filmler izlemek varken  düzenli bir okuma alışkanlığı   geliştirmek çok da kolay bir iş değildir.

Voltaire, “Okumayı öğrenmek, sanatların en güç olanıdır.” der. Okuma alışkanlığı elde etmek için gerçekten kişinin kendini sıkı bir kontrol altına alması, günlük okuma programları yapması gerekir. Okumak insanı manen besler ve  güçlendirir. Hayatın zorluklarına karşı uyarır, eğitir.

Okunan  her kitap kelime  dağarcığınızı zenginleştirip stresimizi azaltıp, yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemekte  beyin ölümlerinin ve yıkımlarının önüne  geçmekte,insanlararası iletişimde  empati kurma yeteneğimizi artırmaktadır. İngiliz bilimci ve devlet adamı Bacon, “Bilgi güçtür,” demiştir.

Okumak kadar okutmanın ve kitap hediye etmenin  de önemini ve yararlarını unutmayalım. Kitap, her vesile ile verilebilecek en güzel hediyedir.

Geçenlerde selam vemek  için yanına uğradığım eczacı dostum güzel insan  hocam dedi ben her ramazan ayında  işyerimde dostlara müşterilere kitap hediye ediyorum,bu yılda sizin kitapları hediye etmeyi düşünüyorum dedi.Bu durum bir  yazar olarak yazara ve kitaba saygı duyan bir insan olması  nedeniyle  beni fazlası ile memnun etti.

Şöyle bir düşünün bir kitabın bir insan bir aile bir toplum üzerindeki etkisini düşünün.Kitaplarınızı okuyan bir insanın ailesine eşine çoçuklarına ve çevresindeki insanlara karşı oluşturacağı farkındalığı düşünün.Bu müthiş bir şey siz  birilerinin farkındalığına katkı sağlıyorsunuz.

Yine aynı şekilde bir partinin ilçe başkanlığını  yapan değerli dost güzel insan benim kitaplarımdan oluşan setlerden alıp yapmış olduğu toplantılarda bunları dağıtması temiz siyasete farklı bir akış açısı getirmesi beni mutlu etti.Sevdiklerimize kitap hediye edelim.Yıllar önce Norveç Oslo’ya konferans vermek için davet edildiğimde yılbaşı haftasına denk gelmişti.Caddelerde yürürken sağlı sollu  masaların üzerinde hediyelik eşyalarla birlikte kitaplarında olduğunu gördüğümde yanımdaki arkadaşa  kitap fuarımı var diye sorduğumda, arkadaşım  da hayır değerli hocam dedi.Burada yeni bir yıla girerken birine kitap almak ve  hediye  etmek en değerli  hediye  olarak kabul edilmektedir dedi.Ne diyelim darısı bizlere. Bu nedenle yılbaşı gibi, doğum günü kutlaması gibi özel günlerde kitap hediye etmeyi yaygınlaştırmalıyız.

Yüce dinimiz de okumaya büyük önem vermiştir. Nitekim, Kuranın ilk emri oku! olmuştur.

'İkra' bismi rabbikellezi hâlak.' Yani, 'Yaratan rabbinin adıyla oku.'(el-Alak, 1)

Unutmayalım ki;”Bizi güçlü yapan yediklerimiz değil hazmettiklerimizdir bizi zengin yapan kazandıklarımız değil muhafaza ettiklerimizdir bizi bilgili yapan okuduklarımız değil kafamıza yerleştirdiklerimizdir”,der Francis Bacon

Kalın Sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi