Elinden kaçmış bir fırsat için üzülme..

Mevlana Hazretleri   (Şerh-i Mesnevi, c.13,s.591-595)  de bir avcının tuzağına düşen kuş’un hikâyesini anlatırken bize de nasihat vermektedir. Kuş kendisini yakalayan avcıya, beni serbest bırakırsan sana üç öğüt veririm der. Bu üç öğütten birincisini senin elinde iken, ikincisini şu çatının üzerinde, üçüncüsünü de şu ağacın üzerine konduğumda söyleyeceğim. der. Avcı merakından kuşun teklifini kabul etti. Kuşu kafesten çıkardı ve henüz elindeyken, kuş ilk öğüdünü verir:

Birincisi Olmayacak sözü kim söylerse söylesin inanma. Öğüt hoşuna gidince devamını işitmek için avcı kuşu bıraktı. O da uçup evin çatısına kondu ve ikinci öğüdünü söyledi.

İkincisi Elinden kaçmış bir fırsat için üzülme. Kuş ikinci öğüdünü verdikten sonra uçup ağacın dalına kondu ve üçüncü öğüdünü söylemeden önce, ”Karnımda 10 dirhem ağırlığında çok kıymetli bir inci vardı. O inci, seni de çoluk çocuğunu da zengin ederdi. Ne yazık ki kısmetin değilmiş” dedi. Avcı, kuşun bu söylediklerini duyunca feryat edip bağırmaya başladı. Kuş:  Ben sana sakın elinden kaçan bir şeye üzülme demedim mi? Mademki elinden inci gitti, ne diye dövünüp duruyorsun? Sana verdiğim öğütleri anlamadın mı?

Ben sana olmayacak bir şeyi kim söylerse söylesin inanma demiştim. Benim bütün ağırlığım üç dirhem gelmez. Karnımda nasıl 10 dirhemlik inci olabilir?” Bu sözler üzerine adam biraz kendine gelir gibi oldu. 

Peki, şimdi üçüncü öğüdünü söyle bakalım” dedi. Kuş, ”Sana verdiğim iki öğüdü sanki tuttun da, benden üçüncü öğüdü istiyorsun. Uykuya dalmış bir kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum ekmekten farksızdır. Aptallık ve cahillik yırtığı yama tutmaz diyerek” uçup gitti.

Hayatımızı üzülmek ve dertlenmek yerine önümüze, ileriye bakıp yeni fırsat ve imkânlar oluşturmak gerekir. Bunu en güzel özetleyen söz; “Allah’ım bana, değiştirebileceklerim için güç, değiştiremeyeceklerim için sabır ama en önemlisi, ikisinin arasındaki farkı anlamak için akıl nasip et” sözüdür bence.

Rabbimiz Kaçırdığınız fırsatlara üzülmeyiniz diyor. Biz hala “ keşke”ler le ömür tüketiyor ve yoruluyorsak kendimizi yeniden sorgulamalıyız. Onun için hayatımızda iyi’ki leri çoğaltalım.

Şu an evde kalmak bizim için en önemli bir fırsattır. Geçmişi değiştiremeyiz ama geleceğimizi değiştirmek elimizde. Geçmişe format atıp yeni bir hayat planını gerçekleştirebilmek için yeterince zamanın var.

Hayatımızı imanla diri kılıp ameli salihle süslersek, endişelenmeye gerek yok.

Rabbimin rahmetinden daha büyük bir fırsat var mıdır ki. Öyleyse onun rızasına uygun bir şekilde hayat düzeni için daha ne bekliyorsun.

Kalın sağlıcakla

 

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.