İnsanlığın 3T İle (Tablet Telefon Teknoloji)  Sınavı

İnsanlığın 3T İle (Tablet Telefon Teknoloji)  Sınavı.

Yıllardır seminer ve konferanslarımda anne ve babalara mümkünse iki yaşına kadar çocuklarını teknolojinin esiri yapmamaları konusunda bilgilendirmeye çalışıyorum. Son zamanda yapılan bilimsel çalışmalarda bu düşüncemi desteklemeye başladı. Günümüzde bedenen yanımızda duran ancak ruhen bizden kilometrelerce uzak olan bir aile bireyleriyle bir arada yaşamaya başladık.

Araştırmacılar Türkiye’deki vatandaşların yedi saatini aktif olarak internette geçirdiğini söylüyor.

Bugün dünyada dört milyar insan internet erişimine sahipken, aktif sosyal medya kullanıcı sayısı üç milyardır. Yine sosyal medya ağları içinde zirveye doğru emin adımlarla ilerleyen Instagram’daki kullanıcı sayısına göre Türkiye 37 milyon kullanıcı sayısı ile dünyada beşinci sırada yer alıyor. Tüm bu rakamlar gösteriyor ki milyonlarca insanlar zamanının çoğunu bir ekrandan bilgi paylaşımında bulunarak geçiriyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH)'nün yaptığı bir araştırmaya göre; tablet, akıllı telefon ve video oyunlarına günde iki saatten fazla zaman ayıran çocuklarda beyin zarları zarar görmekte, bilişsel becerileri olumsuz etkilenmekte,  muhakeme ve dil becerilerinde de düşük performans sergiledikleri gözlenmiştir.

Araştırmalar ekran başında geçirilen sürenin artmasının beyin zarının incelmesine yol açtığını göstermiştir. Teknoloji ile fazla zaman geçirmenin bireylerin sorumlulukları yerine getirmesini geciktirdiğini veya ötelediğini çoğu zamanda yerine getirememelerine sebep olduğunu ortaya koymuştur. Mesela gündelik basit işleri yapmakta bile zorlanmakta, beceriksiz bir duruma düşmektedirler. Muhakemede zorluk yaşayabilmekte dil becerilerinde düzgün konuşamayıp iki kelimeyi bir araya getiremeyip kendilerini ifade etme konusunda geri kalabilmektedirler. İlerde bir yetişkin olduğunda hayatta doğru kararlar almakta zorluk yaşayabilmektedirler.

En önemlisi insanlarla iletişimde yaşayacağı zorluklar nedeniyle, psikolojik problemlerle karşı karşıya da kalabilirler.

Peki, ebeveynler bu durumda ne yapmalı; yine her zaman söylediğimizi bıkmadan usanmadan aynı şeyleri tekrar edeceğim.

Öncelikle aileler, çocuklarının daha iyi düşünmesi, konuşması ve sağlıklı yetişkinler olmaları için ekran başında geçirdikleri süreyi kontrol etmeli,

Aileler iki yaşına kadar çocuklarına hiçbir şekilde akıllı telefon veya tablet vermemeli, ekrandan uzak tutmalı.

Teknoloji kullanım süresi olarak 2-5 yaş arasında en fazla 1 saat izin verilmeli. 9-10 yaş civarında asla 2 saatin üstüne çıkılmamalı. Ebeveynler bu sürenin kalitesine dikkat etmeli, çocuklarının hangi içeriklere maruz kaldığını takip etmeli, nitelikli içerikler sunmalı.

Kalın Sağlıcakla.

 

Sait ÖZDEMİR

Aile Eğitimi Uzmanı &Uzman Psikolojik danışman

www.saitozdemir.net

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.