Hakkı Çiftçi

Hakkı Çiftçi

“Gönülleri Birleşenler, Selâm Sizlere !..”

Ey ekmeği alınanlar! Selam sizlere!

Ey rütbesi çalınanlar! Selam sizlere!

Kardeş yahut arkadaştır diye evleri,

Ocakları dağıtılan ülkü devleri,

Selam size!

Üstünüzde bütün bakışlar,

Bir gün olur tarih sizi elbet alkışlar!

“Saraylarda süremem,

Dağlarda sürdüğümü.

Bin cihana değişmem,

Şu öksüz Türklüğümü...”

(Hüseyin Nihal Atsız)

3 MAYIS TÜRKÇÜLÜK GÜNÜNÜ ALPARSLAN TÜRKEŞ BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ VE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİMİZLE TURAN DÜŞÜNCE KLÜBÜMÜZÜN DÜZENLEDİĞİ TOYDA AYNI RUHDA GÖNÜLLERİMİZİ BİRLEŞTİREREK YAŞADIK

Fatih Hocamın ifadesiyle 3 Mayıs 1944, Türk milliyetçilerinin Türklük şuurunu haykırdıkları için, “TÜRKÇÜLÜK VE TURANCILIK” yaptıkları gerekçesi ile zulüm görüp, birçok işkenceye uğrayıp baskıya direndikleri ve her türlü zulme başkaldırdıkları gündür.

Rahmetle yâd ettiğimiz Hüseyin Nihal Atsız, Alparslan Türkeş, Reha Oğuz Türkkan, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar, Fethi Tevetoğlu, Cebbar Şenel, Hasan Ferit Cansever, Nurullah Barıman, Mustafa Zeki Sofuoğlu, Fazıl Hisarcıklı, Hüseyin Namık Orkun, Saim Bayrak, İsmet Rasim Tümtürk, Cihat Savaşfer, Muzaffer Eriş, Fehiman Altan, Yusuf Kadıgil, Hikmet Tanyu, Hamza Sadi Özbek, Orhan Şaik Gökyay, Cemal Oğuz Öcal, Said Bilgiç, Mehmet Külâhlıoğlu, Osman Yüksel Serdengeçti ve 14 asteğmen tutuklanmış, tutuklananlar “TABUTLUK" denilen betondan ve tabuta benzeyen hücrelerde işkenceye tabi tutulmuşlardı.

Tabutluklar; dikine konulmuş ve ancak bir tabut genişliğinde beton oyuklardı. Tabutluğa konulanların üstünde 500 voltluk üçer adet lamba yanıyordu.

ATSIZ şöyle demişti;

''Ekonomik doktrinler, siyasi taktik ve vasıtalar çabuk değişir. Bunlar telafi edilebilir. Değişmemesi gereken yegane prensip, milliyetçilik ruhu ve milli ülkülerdir. Milli ülkü kaybolursa, Milli kimlik örselenirse ve Milliyetçilik ruhu yara alırsa bu telafi edilemez ''

Hüseyin Nihal ATSIZ, Alparslan TÜRKEŞ ve arkadaşlarının o gün yaktıkları Türk Milliyetçiliği meş’alesi ülkenin her köşesini aydınlatmış, binlerce genç sokaklara inerek bu tutuklamaları protesto etmişlerdi.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ ŞUURUNU, TÜRK OLARAK YARATILMIŞ OLMANIN MUTLULUĞUNU VE GURURUNU HİSSEDEREK YAŞAMAK BÜYÜK BİR ŞEREFTİR.

ZİRA TÜRKLER, PEYGAMBERİN ÖVGÜSÜNE MAZHAR OLMUŞ NECİP BİR MİLLETTİR.

Türk milliyetçiliğinde gönülleri birleşenlerin TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ kutlu olsun !..

“ GÖNÜLLERİ BİRLEŞENLER, SELÂM SİZLERE !..”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Hakkı Çiftçi Arşivi