Tüm suç bilinçaltımızda mı?

Tüm suç bilinçaltımızda mı?

Ne diyor Yunus Emre,  Beni bende deme bende değilim, bir ben vardır bende benden içeri.

Her birimiz tek bir benlik ile var olduğumuzu ve sadece o benlikle yargılarda bulunduğumuzu düşünürüz. Seçimlerimizin hepsinin irademiz dâhilinde olduğunu sanırız. Ama aslında bizim bilincimizden önce bize kararı verdirten gizli bir benlik daha vardır; Bu benlik bilinçaltıdır.

Bilincimiz, yaşamak istediklerimizi ortaya koysa da, farkında olmadan hayatımızı yönlendirebilen bir de bilinçaltımız var. Bilinçaltı, beynimizin farkında olmadığı kısmıdır.

Geçmiş hayatımızda yaşamış olduğumuz iyi kötü hatıralar farkına varmadan bilinçaltımız tarafından kayda alınır. Bugün yaşadığımız iyi-kötü, olumlu ve olumsuz temel problemlerimizin temeli daha önce farkına varmadan bilinçaltı tarafından kaydedilmiş korku, kaygı, fobi başarısızlık psikolojik rahatsızlıklarımız hatıralarımızla bağlantılıdır.

Çoğu zaman bilinçaltımıza yaptığımız kodlamalar yüzünden birçok hastalığa sebep olabiliyoruz. Örneğin, kanserin pek çok türü, bilinçaltımıza attığımız ve zihnimizde unutmayı ya da düşünmemeyi seçtiğimiz duygular yüzünden ortaya çıkıyor.

Sonuç olarak; biz beynimizi değil beynimiz bizi kontrol ediyor. Eğer beynimiz ve bilinçaltımızın farkına varabilirsek, onu kontrol edebilirsek hayatımızda çok büyük değişiklikler yaşayabiliriz.

Kalın Sağlıcakla.

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman&Aile Eğitimi Uzmanı

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.