Sait Özdemir

Sait Özdemir

Umut daima vardır

Umut daima vardır

Gün gelir insanlar cesaretini yitirebilir. Dostlarına sırt çevirebilir ve tüm kardeşlik bağlarını koparabilir. Ama bugün o gün değil. Daima umut vardır.” der yüzüklerin efendisi adlı kitabın yazı, J. R. R. Tolkien.

Hayat her zaman dümdüz giden bir çizgi gibi değildir, inişler ve çıkışlarla devam eder gider.

İnişlerde ve çıkışlarda umutlar, umutsuzluklar, başarılar, başarısızlıklar, hayaller, hayal kırıklıkları mutlaka olacaktır. Bazen insan umutların tümüyle tükendiğini hisseder ve kendisiyle ilgili ciddi kararlar alır.Yaptığı işi değiştirir,yeni bir işe başlar veya başka bir şehre göç eder, hatta imkan veya fırsat bulursa başka bir ülkeye gidip yerleşir.

Aslında tüm bu değişimler insanı korkutmamalı, değişmek her zaman kötü değildir yeni umutlar yeşertebilir.

İnsan umudu da, umutsuzluğu da kendi faniliği içerisinde zıddına dönüştürebilmektedir.

Değişim dinamizmdir canlılıktır. Sorunlar insanın düşünce yapısının daha sağlıklı çalışması için gereklidir. Hayatınızda hiçbir sorun yoksa her şey yerli yerinde ve rutin devam ediyorsa burada bir problem var demektir. Unutmayın sorun varsa mutlaka çözümü de vardır.

Hayatta daha umutlu ve başarılı olmaları beklenen ve hiç bir bedensel ve zihinsel engeli bulunmayan sağlıklı insanların, önündeki en büyük engel “umutsuzluk” olmaktadır. Oysa beyin hep umut ister, hedef ister ve hedefe doğru koşmak ister.

İnsan umudunu yitirdiğinde yaşamının anlamı da kalmaz. Onun için umut bitmez, ileride yeniden canlanacağı ana kadar geçici olarak kendimizi tüketmeyelim yeter.

Unutmayalım ki,umudun tükenmiş göründüğü an, yeni umutların doğmaya başladığı andır.

Son söz olarak, hayat umutla başlar ve devam eder. Hastalar umutla daha çabuk iyileşir ve gelişir. Beyin umutla çalışır ve insan umut ile mutlu olur.

Öyleyse birbirimize umut olalım ve umut aşılayalım. Hep birlikte olumlu düşünelim.

Bakışımız, görüşümüz, duyuşumuz, okuyuşumuz, yazışımız, söyleyişimiz, düşüncelerimiz ve davranışlarımız hep umutlu ve mutlu olsun.

Küçük umutların etkisini fark edemeyenler, büyük hedefleri asla fethedemezler.

Niyet et nasip olsun, hayal et gerçek olsun.

Kalın Sağlıcakla

Sait ÖZDEMİR

www.saitozdemir.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sait Özdemir Arşivi