Ya Umutlar Tükenirse

“Umutla yaşamaya çalışın. Umut etmek, bir alışkanlık haline geldiğinde, mutlu bir ruh haline sahip olmayı başarabilirsiniz.”der, Normun Vincent Peale

Hayat bir umut dünyasıdır. Büyük küçük her insan kendi içinde bir umut barındırır.

Umut; ummaktan doğan güven duygusu ya da bu duyguyu veren olgudur.

Umut bilinç ya da bilinçaltının yönlendirmesiyle, kimi zaman çaresizlikler içindeyken çıkış noktaları bulabilme arayışları, kimi zaman da insanın olumsuz olaylar karşısındaki güçsüzlüğünden kaçış mekanizması olur.

Umudun karşıtı; umudun yokluğu, yani umutsuzluktur.

Umutların tükendiği nokta'da bile insan umudunu kaybetmek istemez.

Umut varsa hayat ta vardır; umut yoksa hayat ta da yoktur.

Nice zorluklar, küçük görülen, basite alınan küçücük umutların yeşermesiyle aşılabilmişler ve inanılması zor mükemmel sonuçlar alınmıştır. Dünden öğren, bugün için yaşa, yarın için umut et.

Yaşamda umut varsa, iyilikler ve güzellikler de vardır.

Hiçbir şey imkânsız değildir. Her şeyin bir çözümü var. Her şeyin bittiğini sandığımız o son nokta da hep yeni başlangıçlar çıkar karşımıza. Umutla denemek zorundayız. Bir kapı açılmaz, diğeri açılmaz, ama mutlaka açılan bir kapı olacaktır. Asla tüm kapılar değildir. ”Allah bir kapıyı kaparsa bin kapıyı açar.” (Hz. Muhammed)

Bir zamanlar Pers Sultani iki adamı ölüme mahkûm etmiş. Sultan’ın atini ne kadar sevdiğini bilen mahkûmlardan bir tanesi sultana hayatini bağışlarsa bir yıl içinde atına uçmayı öğretebileceğini dair haber yollamış. Kendini dünyadaki tek ucan ata binerken hayal eden Sultan bunu kabul etmiş. Diğer mahkûm inanmayan gözlerle arkadaşına bakmış ve "Atların uçamadığını biliyorsun, nasıl olup da böyle delice bir fikirle çıkabildin ortaya. Yalnızca kaçınılmazı geciktiriyorsun o kadar." " Pek değil " demiş birinci mahkûm. " Kendime dört özgürlük sansı veriyorum. der. Bunlardan;

Birincisi: Sultan bu yıl ölebilir.

İkincisi: Ben ölebilirim.

Üçüncüsü: At olabilir.

Dördüncüsü... " Belki ata uçmayı öğretebilirim." " der. Umutlarınızın hiç tükenmemesi dileğimle...

Kalın Sağlıcakla.

 

Sait ÖZDEMİR

Uzman Psikolojik Danışman

www.saitozdemir.net

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.