Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Adanalılık İslam medeniyetini temsil eden bir kimliktir..

Adanalılık İslam medeniyetini temsil eden bir kimliktir..

Adanalılık İslam medeniyetini temsil eden bir kimliktir..

“Adanalıyık! Allah’ın adamıyık..” Bu sözü kim olduğumu, memleketimi ifade etmek için çocukluktan beri söylerim. Çocukluk yıllarında bilinçsiz söylerdim. “Adanalıyık, Allah’ın adamıyık!” sözünün anlamını kavradıktan sonra zevkle söylemeye başladım. Aidiyet problemini, Allaha ait, yani kulu olduğu gerçeğini kabul ederek çözenler, kurtuluşa ererler.

Kimliğini bir devletten, bir toplumdan, bir cemaatten alırsan.. Bir gün o kimliği senden alabilirler. “Adanalıyık, Allah’ın adamıyık!” demek, Adanalı kimliğini “Tevhid İnancı”ndan alır demektir. Adanalı, İslam’ı dünya ve ahiret selameti gören demektir.

İnançtan alınan kimliği kimse kişinin elinden alamaz. İnanç kimliği, insanı özgürleştirir, özgüvenini artırır, insanı özerkleştirir ve ilişkilerinde yeterlilik duygusunu, öz saygısını güçlendirir.

“Allah’ın adamı” olmak, hakikate taraf olmaktır; doğruluktan, iyilikten ve güzellikten yana olmaktır. Dolayısıyla hakikate taraf olanlar, Allah’ın dışındaki her türlü gücün karşısında Müslüman kimliğiyle dimdik dururlar. Kahramanca hakikate sözcülük yaparlar.

“Allah’ın adamı” olmak, erdemli, adaletli olmaktır; bilinçli ve özgür olup zulme boyun eğmemektir.

“Allah’ın adamı” olmak, her yeri Allah’ın huzuru görmek, her an imtihanda olduğunun bilincinde olmak, ihsan makamında olmak, bütün ibadet ve işlerde ihlaslı olmak demektir.

*****

İnsan, kelime-i tevhidi söyleyip mümin olduktan sonra, Allah’ın Rab, kendinin ise kul olduğunu tasdik ve ikrar etmiş olur. Aynı zamanda İslam dinini de, Allah’ın emir ve yasaklarını da tasdik ve ikrar etmiş olur.

Kısaca insan Müminlikten Müslümanlığa, aidiyetten mensubiyete yol almak zorundadır. Müslümanlık mensubiyettir, Hz.Adem’den beri gelen İslam milletine ve Muhammed ümmedine mensup olmaktır. Tevhid inancı, iman etmekte kalmaz, ehl-i imanla buluşmayı da gerektirir.

“Adanalıyık” demek, bu şehir İslam şehridir, Darülislam’ın bir parçasıdır demektir. Bu şehire, Müslümanlar Adana demiştir. Hıristiyan dünyası bu coğrafyayı Tarsus merkezli algılar ve bu şehire de Adana dışında bir isimle isimlendirecekleri kesindir.. Her medeniyet zamanı ve mekanı kendisi kodlamak ister.

“Adanalıyık” demek, İslam milletine mensup olduğunu dile getirmektir. “Adanalıyık, Allah’ın adamıyık!” demek, İslam milletine ve Muhammed ümmetine mensup bir Müslüman olduğunu, kimliğini tevhid inancından alan bir mümin olduğunu ifade etmektir. “Allah’ın adamıyık!” deyimi, vurgulamak, pekiştirmek, teyit etmek için “Adanalıyık” kelimesinden sonra söylemektedir.

İslam şehirlerinden Adana’da yaşıyoruz.. Elbette Allah’a kul olmayı en büyük şeref bilen Müslümanlardan biriyiz her birimiz. Allah’ın kuluyuz, onun dışında hiçbir güçten çekinmeyiz!

*****

Şimdi zevkle “Adanalıyık, Allah’ın adamıyık!” diyorum. Sadece Allah’a bağlıyız, biz ölümden sonra Allah’a hesap verecek şekilde yaşarız demiş oluyorum bu sözü söylerken.

Elhamdülillah, memleketimiz, yerimiz yurdumuz, soyumuz sopumuz belli! Ahlakı, kişiliği ve kimliği bilinen insanlarız. Adanalı, doğrudan Allah’a bağlı, özgür, bilinçli kişidir. Dolayısıyla Adanalı sıddik ve emindir, doğruluktan vaz geçmez, güvenilirdir. Adanalı, ilim, hikmet ve bilgelik timsalidir. Adanalı erdemlidir, yüreklidir, kahramandır, adaletlidir, merhametlidir, cömerttir, vefalıdır, zariftir, naziktir..

Adanalılık, medeni olmaktır; İslam milletini, şehrini, devletini, medeniyetini temsil eden kimliği taşımaktır.

 

Mehmet Yürekli

Adana, 30 Kasım 2018

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
Mehmet Yürekli Arşivi