Mehmet Yürekli

Mehmet Yürekli

Devletler oyununda Brunson yargılaması

Devletler oyununda Brunson yargılaması

Devletler oyununda Brunson yargılaması

İzmir’den uçan Papaz Brunson kuşunun kanat rüzgarı, dünya iletişim ağında, sözde Türkiye ile ABD’yi yaprak gibi salladı..

Papaz Brunson olayı, uluslararası ilişkiler bağlamında ele alınacak olsa bile, ilginç şeyler söylenebilir elbette.

Ben bir hakikati hatırlatarak başlayacağım bu yazıya: Tarih, iki katlı akar.

İlk katta, kurumlar, kişiler, ilişkiler, olgular, olaylar vardır. İlk kat, gerçeklik katıdır.

 

İkinci katta, söz vardır; gerçeği dilde kurma katı.. Üniversiteler ve dünya iletişim ağı, medya piramidi, ürettikleri söylemle, gerçeği kurgular, göreceli bir şekilde anlatır, sözde çözümler, nedenleri, oluş tarzı ve sonuçları kendi bakımından yorumlar.. İkinci kat, bilgi ve düşünce alanındaki savaşı ortaya koyar.

 

Papaz Brunson olayı, ikinci kattan izlenmekte..

Çünkü kapalı kapılar ardında gerçekleşen olaylar ancak haber olarak alınabilir. 

Bu olayın üzerinden yarım asır geçecek ki akademik bilgi olsun, bilgi haline gelebilsin, üniversiteler tartışsın..

Kesin olan şu: ABD'li Papaz Brunson terör örgütleri FETÖ ve PKK’yla ilişkili.. Terör suçundan tutuklandı, yargılandı, suçlu bulundu, cezalandırıldı..   Ama cezası indirilip serbest bırakıldı.

İki ülkenin devlet başkanlarının açıklamaları medyaya yansıdı.  Açıklamalar biliniyor. Devletlerin pozisyonları göz önünde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Ver papazı al papazı" dedi.

ABD Başkanı Trump, "Rahip Brunson için çok sıkı çalıştık. Düşüncelerim ve dualarım Pastör Brunson'la. Onun yakında güvenle eve dönmesini umuyoruz." paylaşımını yaptı sosyal medyadaki hesabında.

Külliye’nin sözcüsü Ömer Çelik, Brunson kararına ilişkin, "Bu safhada yargısal akış tamamlandı ama diğer aşamalar devam edecek." dedi.

11 Ekim gecesi NBC televizyonu, Brunson’ın serbest bırakılması konusunda Ankara ve Washington’un gizli bir anlaşma yaptığını iddia etmiş..

Papaz Brunson olayı, Türkiye’nin FETÖ’yü teslim etmeyen ABD’ye haddini bildirmesidir. Brunson olayı, Türkiye’nin ABD’yi tırstırdığı bir olaydır. Zamanında, iyi şekilde sonuçlanmıştır. Geçmişte, ABD’yi zorlayacak hangi yargı olayı var? Dava açılabildi mi hiç?

Başkan Erdoğan, Brunson yargılamasıyla ABD’ye “Yargıyı siyasallaştırırsan, Türkiye de bağımsız bir devlet olarak aynı dille sana cevap verir!” dedi. 

Bugün Brunson, yarın başkası yargılanır. Türkiye, ABD’in ajanlarını fena halde tutar, yargılar. Ajana bak, rahip! Mesaj oldukça net..  

Brunson olayı, bir tavır alış, bir uyarıdır.

Ne mahkemenin kapısına kilit vurulmuştur ne de yargılayacak adam kıtlığı vardır. Dahası mesaj yerine ulaşmıştır.    

Trump, "Rahip Brunson için çok sıkı çalıştık.” diyor.  ABD Brunson olayında çok zorlandı. Şimdiye kadar yapmadığı çapta büyük saldırılar düzenlemek zorunda kaldı. Finans oyunlarıyla dünyada rezil oldu. Türkiye’nin mesajını alan Trump, Erdoğan’a teşekkür ederken gerçekten minnettardı.

Erdoğan ile Trump’ı  Brunson olayında tartanlar; tarihi, devletler oyununun skor bordu haline getiriyorlar. Çok komik bu.

Bu milletin çocukları bir gün Brunson olayının gerçeklerini onurlu bir şekilde konuşacaklardır..

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Mehmet Yürekli Arşivi